Skriv ut denne siden
tirsdag, 17 desember 2019 08:15

Vi gratulerer Aksel med 102-årsdagen

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

102 år 18. desember: Aksel Anderssen, Tyribo omsorgssenter, Solumveien 7, 3533 Tyristrand.

Aksel Anderssen ble født på fiskeværet Bjørnsund i Møre og Romsdal. Han var første gang med faren på sildefiske i 1932, som byssegutt. Han passet også maskinen. Det ble flere turer, fra Lofoten i nord til Florø i sør.

På grunn av fiske kom han en måned sent til start på Handelsskolen i Kristiansund. Etter skolen jobbet han en tid i butikken til blinde Hilmar Halvorsen i Kristiansund, der han også stelte i huset.

Anderssen meldte seg frivillig til tjeneste etter krigsutbruddet, blant annet troppetransport for engelske styrker som gikk i land i Åndalsnes. Han giftet seg med sin Margot i 1942 og ble småbruker på Frosta, samtidig som han solgte varer for et firma i Oslo.

Etter hvert etablerte han seg som grosserer for detaljvarehandelen, med manufaktur som spesialitet.

I 1967 flyttet ekteparet til Levanger, der de ble boende til de i 1994 flyttet til Hønefoss, der døtrene bor.

Siden februar 2019 har jubilantens hjem vært Tyribo omsorgssenter på Ringerike.

Vi sender våre hjerteligste gratulasjoner i anledning dagen!

NTB

Siste fra NTB