fredag, 09 februar 2024 08:32

Golfstjerne subbet inn 5,2 milliarder

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Jon Rahm er i gang med sin karriere på LIV-touren. Jon Rahm er i gang med sin karriere på LIV-touren. Foto: Jon Ferrey / LIV Golf via AP / NTB

Jon Rahm legger ikke skjul på at den store pengesekken bidro til at han meldte overgang til LIV-touren. Å sikre familien sin for livet betyr mye.

Det er en kontrast til hans krasse uttalelser før US Open i 2022. Da gikk Rahm hardt ut mot de som valgte å spille for touren, som sponses av Saudi-Arabia.

– Jeg kunne ha pensjonert meg nå og levd et godt liv, sa han da.

På slutten av 2023 hadde han ombestemt seg. Amerikanske medier har meldt at LIV-touren betalte spanjolen om lag 5,2 milliarder kroner for å skifte beite. Det er penger Rahm ikke kunne si nei til, forteller han i et intervju med golf.com.

– Jeg mente alt jeg sa i 2022, men når de første slår deg i ansiktet med slike summer, endrer følelsene dine seg. Jeg prøver å ikke være materialistisk, men jeg skylder familien min å sikre dem for livet. Å få barn har også endret det, sier mannen som står med to majortriumfer.

Automatisk kvalifisert

Nettopp seirene i US Masters og US Open gjør at valget om å gå til LIV var enklere. En triumf i Masters gir deg automatisk invitasjon til turneringen resten av livet. US Open kan Rahm spille minst til 2031.

Rahm er kjent for å være svært ærlig i sine uttalelser. Derfor har han få problemer med å legge ut om valget han tok.

I avtalen lå det også at Rahm skulle bli kaptein på sitt eget lag. Nylig ble det klart at kameraten Tyrrell Hatton forlot PGA-systemet og sluttet seg til spanjolens lag.

– Emosjonelt

I fjor kom sjokkbeskjeden om at PGA-touren og LIV-touren ønsket å slå seg sammen.

– Det åpnet også døren litt mer. Da det skjedde, tenkte jeg at jeg i hvert fall kunne høre hva LIV kunne tilby meg, sier Rahm.

En enighet er stadig ikke på plass, noe som fortsatt gjør det umulig for LIV-spillere og delta i PGA-turneringer.

– Det er litt emosjonelt å sitte hjemme og se på at PGA-touren går sin gang. Jeg håper at jeg kan spille noen av turneringene i nær fremtid, sa Rahm under et pressetreff i Las Vegas denne uken.

Hovland-beskjed

Viktor Hovland har flere ganger avfeid at han ønsker seg til LIV. I et intervju med Eurosport før jul sa nordmannen dette:

– Det å diskutere at Jon Rahm er en dårlig person og at LIV er skumle folk … da blir du for opptatt av de små tingene. Du ser ikke hele bildet. Så jeg håper at ting kommer til å skje, men jeg vet ikke, og det er det ingen andre som gjør heller. Jeg håper bare at det går tilbake til en viss normal i fremtiden.

NTB

Andre saker å lese

Konteinerskip i Trondheimsfjorden grunnstøtte få meter fra bolighus – venter på …

22-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip i Trondheimsfjorden grunnstøtte få meter fra bolighus – venter på høyvann for tauing

Et 135 meter langt konteinerskip grunnstøtte få meter unna et bolighus utenfor Byneset i Trøndelag tidlig torsdag morgen. Borttauing av skipet forsøkes i kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-mann dømt til fengsel etter seksuelt overgrep mot sovende kvinne

22-05-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønefoss-mann dømt til fengsel etter seksuelt overgrep mot sovende kvinne

En 59 år gammel mann fra Hønefoss er dømt til to år og ni måneders ubetinget fengsel etter at Ringerike, Asker og Bærum tingrett fant ham skyldig i seksuelle handlinger...

Les mer i RingeriksAvisa

Midtøsten-forsker: – Vi er vitne til noe helt nytt

22-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Midtøsten-forsker: – Vi er vitne til noe helt nytt

Europeiske lands trussel om å innføre sanksjoner mot Israel markerer et tidsskille, mener Midtøsten-ekspert Hilde Henriksen Waage.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss BK kvinner til kvartfinale i NM etter 3–2-seier over AaFK Fortuna

21-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

HBKs kvinnelag fortsetter sin imponerende ferd i fotball-NM 2025. Onsdag kveld sikret de seg en plass i kvartfinalen etter en dramatisk 3–2-seier borte mot AaFK Fortuna på Color Line Stadion...

Les mer i RingeriksAvisa