mandag, 04 mars 2024 15:32

Riksadvokaten ber Spesialenheten etterforske tre anmeldelser fra Eirik Jensen

Skrevet av
Narkotika- og korrupsjonsdømte Eirik Jensen har anmeldt flere politifolk og jurister for lovbrudd under etterforskningen av ham. Narkotika- og korrupsjonsdømte Eirik Jensen har anmeldt flere politifolk og jurister for lovbrudd under etterforskningen av ham. Foto: Javad Parsa / NTB

Narkodømte Eirik Jensen har anmeldt politifolk og jurister for ulovligheter knyttet til sin sak. Nå vil Riksadvokaten ha Spesialenheten til å se på sakene.

Riksadvokaten ber Justisdepartementet oppnevne en settesjef for Spesialenheten for politisaker, slik at de tre anmeldelsene som ikke er påtalemessig avgjort, blir etterforsket, skriver Dagbladet.

* To politiadvokater og to statsadvokater er anmeldt for å ha bidratt til ulovlig metodebruk og for å ha inngått en ulovlig avtale med en politiinformant.

* En politioverbetjent er anmeldt for fire ulovlige provokasjoner.

* Den siste anmeldelsen gjelder førstestatsadvokat Lars Erik Alfheim, som var en av aktorene i straffesaken mot Jensen. Han beskyldes for mangelfull påtalekontroll av politiets metodebruk.

Eirik Jensen skal ha sendt flere titalls henvendelser til Riksadvokaten og Spesialenheten for politisaker med påstand om at det er gjort en rekke ulovligheter under etterforskningen mot ham. De fleste av anmeldelsene er blitt henlagt, begrunnet med at det ikke er rimelig grunn til å iverksette etterforskning.

Jensen ble i 2020 dømt til 21 års fengsel for grov korrupsjon og medvirkning gjennom rundt ti år til innførsel av flere tonn hasj. Den tidligere polititoppen ble funnet skyldig i over lang tid å ha hjulpet Gjermund Cappelen i hans mangeårige virksomhet med å smugle store mengder narkotika inn i landet.

Andre saker å lese

Joakim Kleven debuterer som popartist med singelen «FREAK»

06-03-2026 Musikk Universal - avatar Universal

Joakim Kleven debuterer som popartist med singelen «FREAK»

Joakim Kleven tar steget inn i musikken og debuterer i dag som artist med singelen «FREAK», en energisk, sexy og kompromissløs poplåt skapt for dansegulvet. 

Les mer i RingeriksAvisa

Stadig mer forsikringssvindel, viser ny rapport

06-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Stadig mer forsikringssvindel, viser ny rapport

Forsikringsselskapene svindles som aldri før, og flest svindelforsøk er det med bilforsikring, viser ny rapport.

Les mer i RingeriksAvisa

Brann i seilbåt – mann og hund kom seg ut

06-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Nødetatene rykket ut til en brann i en seilbåt ved fergeleiet på Brekstad i Ørland i Trøndelag natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Folk vil ha empati fra mennesker, men KI-empati gjør det bedre på test

06-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Folk vil ha empati fra mennesker, men KI-empati gjør det bedre på test

Flere studier tyder på at ganske mange av oss er skeptiske til personlige råd fra KI-roboter. Samtidig viser blindtester at kunstig intelligens kan gi bra svar.

Les mer i RingeriksAvisa