mandag, 04 mars 2024 15:32

Riksadvokaten ber Spesialenheten etterforske tre anmeldelser fra Eirik Jensen

Skrevet av
Narkotika- og korrupsjonsdømte Eirik Jensen har anmeldt flere politifolk og jurister for lovbrudd under etterforskningen av ham. Narkotika- og korrupsjonsdømte Eirik Jensen har anmeldt flere politifolk og jurister for lovbrudd under etterforskningen av ham. Foto: Javad Parsa / NTB

Narkodømte Eirik Jensen har anmeldt politifolk og jurister for ulovligheter knyttet til sin sak. Nå vil Riksadvokaten ha Spesialenheten til å se på sakene.

Riksadvokaten ber Justisdepartementet oppnevne en settesjef for Spesialenheten for politisaker, slik at de tre anmeldelsene som ikke er påtalemessig avgjort, blir etterforsket, skriver Dagbladet.

* To politiadvokater og to statsadvokater er anmeldt for å ha bidratt til ulovlig metodebruk og for å ha inngått en ulovlig avtale med en politiinformant.

* En politioverbetjent er anmeldt for fire ulovlige provokasjoner.

* Den siste anmeldelsen gjelder førstestatsadvokat Lars Erik Alfheim, som var en av aktorene i straffesaken mot Jensen. Han beskyldes for mangelfull påtalekontroll av politiets metodebruk.

Eirik Jensen skal ha sendt flere titalls henvendelser til Riksadvokaten og Spesialenheten for politisaker med påstand om at det er gjort en rekke ulovligheter under etterforskningen mot ham. De fleste av anmeldelsene er blitt henlagt, begrunnet med at det ikke er rimelig grunn til å iverksette etterforskning.

Jensen ble i 2020 dømt til 21 års fengsel for grov korrupsjon og medvirkning gjennom rundt ti år til innførsel av flere tonn hasj. Den tidligere polititoppen ble funnet skyldig i over lang tid å ha hjulpet Gjermund Cappelen i hans mangeårige virksomhet med å smugle store mengder narkotika inn i landet.

Andre saker å lese

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

18-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

Miljødirektoratet trekker fram en kjøttavgift på 50 prosent som ett av flere mulige tiltak for å kutte klimautslipp. Frp frykter prissjokk.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye ledere i Hønefoss

18-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny leder hos Hygge Hønefoss AS er Marthe Ulen Ødegård og hos Hønefoss Optiske AS, Kyrre Langeteig Gulhaugen.Kilde: BRR

Les mer i RingeriksAvisa

Overtid og deltidsansatte – hva bør arbeidsgivere gjøre nå?

17-02-2026 Arbeidsliv Av Kirsten Strand Korgerud - avatar Av Kirsten Strand Korgerud

Overtid og deltidsansatte – hva bør arbeidsgivere gjøre nå?

Mange arbeidsgivere opplever for tiden usikkerhet rundt spørsmålet om overtidsbetaling ved mertid for deltidsansatte. Bakgrunnen er at problemstillingen nå vurderes i en partssammensatt arbeidsgruppe, etter to EU-dommer som har skapt...

Les mer i RingeriksAvisa

NORSK EXCHANGE AS etablerer seg i Hønefoss

17-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Selskapet NORSK EXCHANGE AS er et norsk aksjeselskap som nylig har endret navn, formål, styresammensetning og forretningsadresse, og som nå har valgt Hønefoss som ny lokasjon for sin virksomhet.

Les mer i RingeriksAvisa