mandag, 04 mars 2024 15:32

Riksadvokaten ber Spesialenheten etterforske tre anmeldelser fra Eirik Jensen

Skrevet av
Narkotika- og korrupsjonsdømte Eirik Jensen har anmeldt flere politifolk og jurister for lovbrudd under etterforskningen av ham. Narkotika- og korrupsjonsdømte Eirik Jensen har anmeldt flere politifolk og jurister for lovbrudd under etterforskningen av ham. Foto: Javad Parsa / NTB

Narkodømte Eirik Jensen har anmeldt politifolk og jurister for ulovligheter knyttet til sin sak. Nå vil Riksadvokaten ha Spesialenheten til å se på sakene.

Riksadvokaten ber Justisdepartementet oppnevne en settesjef for Spesialenheten for politisaker, slik at de tre anmeldelsene som ikke er påtalemessig avgjort, blir etterforsket, skriver Dagbladet.

* To politiadvokater og to statsadvokater er anmeldt for å ha bidratt til ulovlig metodebruk og for å ha inngått en ulovlig avtale med en politiinformant.

* En politioverbetjent er anmeldt for fire ulovlige provokasjoner.

* Den siste anmeldelsen gjelder førstestatsadvokat Lars Erik Alfheim, som var en av aktorene i straffesaken mot Jensen. Han beskyldes for mangelfull påtalekontroll av politiets metodebruk.

Eirik Jensen skal ha sendt flere titalls henvendelser til Riksadvokaten og Spesialenheten for politisaker med påstand om at det er gjort en rekke ulovligheter under etterforskningen mot ham. De fleste av anmeldelsene er blitt henlagt, begrunnet med at det ikke er rimelig grunn til å iverksette etterforskning.

Jensen ble i 2020 dømt til 21 års fengsel for grov korrupsjon og medvirkning gjennom rundt ti år til innførsel av flere tonn hasj. Den tidligere polititoppen ble funnet skyldig i over lang tid å ha hjulpet Gjermund Cappelen i hans mangeårige virksomhet med å smugle store mengder narkotika inn i landet.

Andre saker å lese

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

– Han slo meg så jeg falt i bakken, sa Nora Haukland om en angivelig voldsepisode med Marius Borg Høiby. Etterpå ble et gripende lydopptak spilt av i retten.

Les mer i RingeriksAvisa

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

24-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

Sandra Borch møtte i dag i Nord-Troms og Senja tingrett, siktet for to tilfeller av fyllekjøring. Hun bekrefter at hun erkjenner straffskyld for hendelsene.

Les mer i RingeriksAvisa

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

22-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

Den lille byen Assisi stålsetter seg for storinnrykk av pilegrimer når knoklene til byens store sønn, sankt Frans, skal vises fram første gang.

Les mer i RingeriksAvisa

Skøytebanen er måkt

21-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skøytebanen er måkt

I natt kom det mye snø og de fleste skøytebanene er ubrukbare. Men på Holttangen er ivrige beboere tidlig på pletten med firehjuling og plog. Hit kan du ta lørdagsturen...

Les mer i RingeriksAvisa