fredag, 26 april 2024 15:19

Overskudd på over tusen milliarder i statsregnskapet

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)

Det samlede overskuddet i statsbudsjettet og Statens pensjonsfond ble 1042,5 milliarder kroner i fjor.

Det fremgår av statsregnskap for 2023 som ble lagt fram fredag. Regnskapet viser et oljekorrigert underskudd på 290,5 milliarder kroner. Det er 4,2 milliarder mer enn det som ble lagt til grunn i nysaldert budsjett.

I fjor ble det overført 286,2 milliarder kroner fra pensjonsfondet for å dekke det oljekorrigerte underskuddet i nysaldert budsjettet. Statsbudsjettet før lånetransaksjoner viser dermed et underskudd på 4,2 milliarder.

Sammenlignet med regnskapet for 2022 går oljepengebruken opp med 7,7 milliarder kroner.

Inntektene var 1,5 milliarder mindre, mens utgiftene ble 2,7 milliarder høyere enn i det nysalderte budsjettet.

Nedgangen på inntektssiden skyldes særlig at skatter og avgifter som ble lagt til grunn, var 6,5 milliarder kroner lavere. Andre inntekter økte med om lag 5 milliarder.

Kapitalen i Statens pensjonsfond økte med 3383,4 milliarder i 2023 til 16115 milliarder kroner, mens overskuddet økte kapitalen med 1046,7 milliarder kroner.

NTB

Andre saker å lese

Høiby løslates ikke fra varetekt

04-11-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby løslates ikke fra varetekt. Det har lagmannsretten bestemt, skriver Dagbladet.

Les mer i RingeriksAvisa

RingeriksAvisa får en teknisk oppgradering

03-11-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Innen midten av november planlegger vi å oppgradere hele den tekniske plattformen til RingeriksAvisa. Målet er en avis som blir enklere å bruke og bedre rustet for årene som kommer.

Les mer i RingeriksAvisa

Hole kommune dyrest i Buskerud

03-11-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hole kommune dyrest i Buskerud

Hole er den dyreste kommunen i Buskerud å bo i.

Les mer i RingeriksAvisa

Bil førte politiet på jakt i Ringerike – fører pågrepet

03-11-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En bilfører unndro seg politiets kontroll i Hønefoss natt til tirsdag, etter at patruljen observerte bilen i høy fart i Vesterngata.

Les mer i RingeriksAvisa