tirsdag, 07 mai 2024 07:52

15 prosent flere inkassosaker

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Kredinor rapporterer om økt antall inkassosaker. For landets største inkassoselskap økte antallet med 15 prosent mot samme tid i fjor.

– Blant privatpersoner er økningen på 15 prosent, der handel og energiregninger etter en kald vinter drar statistikken opp. Fortsatt er det de yngste aldersgruppene som har størst økning i vårt tallgrunnlag, sier Christoffer Steen-Hansen, analysesjef hos Kredinor.

I en pressemelding skriver de at tross en relativt stor økning er det 11 prosent færre saker nå enn i samme periode i 2019, før pandemien. Derfor ser ikke Steen-Hansen på økningen som dramatisk.

– Det er naturlig at inkassosakene normaliserer seg på et høyere nivå enn det vi hadde under pandemien.

Hos bedrifter er det også en økning i inkassosaker, 14 prosent flere enn på samme tid i fjor.

Kredinors analysesjef tror vi nærmer oss et økonomisk bunnpunkt.

– Vi mener vi står foran en ytterligere liten knekk, før det sakte går mot bedre tider og økt kjøpekraft sent i høst og utover i 2025, 2026 og 2027, sier Steen-Hansen.

NTB

Mer i denne kategorien « Nytt rørleggerfirma TirsdagsQuiz »

Andre saker å lese

Marius Borg Høiby begjærer seg løslatt fra varetekt

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Påtalemyndigheten har begjært ytterligere fire uker med varetekt for Marius Borg Høiby. 29-åringen begjærer seg løslatt, skriver Nettavisen.

Les mer i RingeriksAvisa

Tre kostbare sykler stjålet fra sportsforretning

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre sykler til en verdi av mellom 50 000 og 90 000 kroner per stykk er stjålet fra sportsforretningen Kremmertorget i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

30-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) er bekymret etter at verdens største kryptobørs Binance er utsatt for tidenes største kryptotyveri.

Les mer i RingeriksAvisa

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

29-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

En ny avgrensningsbrønn i Afrodite-funnet nær Kvitebjørn-feltet viser at de utvinnbare gassvolumene kan være over dobbelt så store som tidligere anslått, ifølge Equinor.

Les mer i RingeriksAvisa