torsdag, 20 juni 2024 07:53

Sverige og Finland skal få krisehjelp fra Nato via Norge: – Blir utrolig viktig

Skrevet av
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) tar imot Sveriges statsminister Ulf Kristersson og Finlands president Alexander Stubb på kystvaktfartøyet KV Svalbard i Bodø. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) tar imot Sveriges statsminister Ulf Kristersson og Finlands president Alexander Stubb på kystvaktfartøyet KV Svalbard i Bodø. Foto: Jan Langhaug / NTB

Med sitt nye Nato-medlemskap åpnes nye muligheter for Sverige og Finland. De forbereder seg nå på hvordan hjelp i en krise skal komme sjøveien via Norge.

– Skulle det skje noe alvorlig i Sverige, blir Norges kontakt vestover utrolig viktig. Kontaktmulighetene inn til Norge fra havet er jo nesten uendelige, sier Sveriges statsminister Ulf Kristersson til NTB.

Han er i Bodø for å planlegge framtidens Nato-forsvar i Nord-Norden sammen med statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og Finlands president Alexander Stubb.

For begge nabolandene har kystveien inn til de sentrale områdene gått via Østersjøen. Med Nato-medlemskapet og samarbeidet med Norge åpnes det opp nye muligheter.

– Vi er så vant i Sverige til å tenke nord-sør. Nå må vi også tenke på hjelp som kommer inn via Norge, som videre skal ta seg videre inn i Sverige. Nå blir den øst-vestlige logistikken veldig viktig, sier Kristersson.

Støre: – Må komme havveien i en krise

De tre statslederne dro onsdag kveld ut i et kystvaktskip utenfor Bodø. Torsdag starter dagen med en felles joggetur, før de skal besøke Forsvarets operative hovedkvarter på Reitan.

Støre sier at de skal planlegge for hvordan logistikken mellom landene skal fungere.

– Våre allierte, som skal bistå Norge i en krise, må komme havveien for å komme hit. USA er størst, men det er også hjelp fra Storbritannia, Tyskland, Nederland og Frankrike som må komme over havet, sier Støre til NTB.

– Skal disse i en krisesituasjon nå Sverige og Finland, så er det jo fra havet og via Norge. Så det må vi snakke grundig om, sier han.

Veier og jernbane

Det foregår allerede diskusjoner om dette mellom landenes forsvar, men Støre har invitert sine nordiske kollegaer for å løfte det til et politisk nivå. Han slenger ut noen åpne spørsmål:

– Hva betyr havperspektivet Norge har, innlandsperspektivet Sverige og Finland har? Hva betyr det for sivil infrastruktur? Veier, jernbanene for at vi skal kunne være til nytte for hverandre?

Regjeringen har allerede i revidert nasjonalbudsjett satt av penger til å ruste opp veier inn mot grensene og til flere krysningsspor på Ofotbanen mellom Narvik og riksgrensen.

– Norge blir ruten vi vil bruke

Finlands president Alexander Stubb sier til NTB at infrastrukturen som finnes i Norge er veldig viktig for dem.

– Vi har 1340 kilometer med grense til Russland og så har vi Østersjøen ved den sørlige og vestlige delen av kysten vår, sier han.

– Om vi av noen grunn skulle få en situasjon der vi ikke skulle få gjennom logistikk via Østersjøen, så blir Norge ruten vi vil bruke, sier han.

Kristersson mener at Nato-utvidelsen åpner et veldig stort potensial for å forsvare hele området.

– Tradisjonen og geografien har jo ført til at vi har forberedt oss på ulike vis. Nå kan vi føre sammen alle ressursene, det vi har til havs, det vi har i luften, det vi har i ubåter og det vi har på bakken, sier han.

Andre saker å lese

Opp mot 26 grader og sommervær på vei: Her blir det varmest

30-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Opp mot 26 grader og sommervær på vei: Her blir det varmest

Sør-Norge får opp mot 26 grader de kommende dagene. Vestlandet og Midt-Norge får også fine temperaturer – men i nord henger vinteren igjen.

Les mer i RingeriksAvisa

Victoria's Secret anklager Normal for å selge og importere falske parfymer

30-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Victoria's Secret anklager Normal for å selge og importere falske parfymer

Skjønnhetsgiganten Victoria's Secret har stevnet den danske butikkjeden Normal for beskyldninger om salg av falske parfymer og parallellimport.

Les mer i RingeriksAvisa

Kollisjon på Røyseveien

29-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Onsdag formiddag kolliderte to biler på Røyseveien i Hole. To personer er involvert i ulykken, som ble meldt kl 09.49. Den ene føreren ble sjekket av ambulansepersonell på stedet, mens...

Les mer i RingeriksAvisa

Gauksmesse og 1. mai: En glemt helgendag fra norsk middelalder

29-04-2026 Lokalhistorie Dette er en ai-assistert artikkel - avatar Dette er en ai-assistert artikkel

Gauksmesse og 1. mai: En glemt helgendag fra norsk middelalder

Av alle merkedager som preget året i norsk middelalder, er det få som i dag er så lite kjent – men samtidig så kulturelt interessante – som Gauksmesse. Denne dagen...

Les mer i RingeriksAvisa