onsdag, 26 juni 2024 12:48

Nå snur været – lavtrykk fører med seg styrtregn, lyn og torden

Skrevet av
Lynnedslag i Oslo sentrum 28. mai. Natt til fredag kan det komme nye tordenbyger i Sør-Norge. Lynnedslag i Oslo sentrum 28. mai. Natt til fredag kan det komme nye tordenbyger i Sør-Norge. Foto: Beate Oma Dahle / NTB

Mer enn bare rock og metal fra Tons of Rock drønner over Oslo i helga. Et værskifte fører til torden, regn og lavere temperaturer – først i sør, så i nord.

Musikkfestivalen Tons of Rock er i full gang på Ekebergsletta i hovedstaden. Solglade festivalgjengere bør passe på å nyte sola de neste par dagene.

Etter sol og høye temperaturer til og med torsdag snur været.

– Natt til fredag vil regnbygene rocke – kanskje med torden. Regnbygene vil avta utover dagen. Fredag blir det også økende vind fra sør, skriver meteorologene på X om Oslo-været.

Kan bli ny varmerekord

Ellers i Sør-Norge blir det særlig varmt i Trøndelag de neste dagene. Fylket innehar rekorden for årets hittil varmeste dag. 26. mai ble det målt 31,1 grader på Frosta.

Torsdag kan det bli ny varmerekord, også denne gang i Trøndelag.

– Trøndelag blir varmest i Sør-Norge. Vi kan få opp mot de temperaturene torsdag, det kan bli årets hittil varmeste dag. Det er siste rest av denne veldige varmen i sør, sier vakthavende meteorolog Eldbjørg Moxnes til NTB.

Styrtregn og tordenvær

Natt til fredag synker temperaturene. Et lavtrykk kommer inn over Sør-Norge.

– Det gir en del regnbyger og antakeligvis tordenvær.

Meteorologene har sendt ut farevarsel for styrtregn de kommende dagene. Det blir et værskifte i Sør-Norge spesielt.

Det er sendt ut gult farevarsel for både styrtregn og mye lyn i Agder, Telemark, Vestfold og Buskerud torsdag ettermiddag og kveld.

– I bakkant blir det kaldere. Lavtrykket drar med seg kaldere luft. Det blir ikke veldig kaldt, men rundt 20 grader på de varmeste stedene, forklarer Moxnes.

Ingen varme med det første

Mange steder blir det rundt 15–17 grader. Og fremover er det lavtrykkene som gjelder i sør.

– Det blir skiftende vær i sør gjennom helgen, og det ser ikke ut som vi får tilbake noe veldig varme med det første. Det blir dager med opphold, men det er vanskelig å si hvilke dager siden lavtrykkene surrer rundt, sier hun.

Vestlandet sør for Stad får mest regn, mens det blir mer opphold i Trøndelag og ellers på Vestlandet.

– Det ser ut til å fortsette utover i neste uke, sier meteorologen.

Varmt i nord før lavtrykket kommer

Også i Nord-Norge blir det varmt de neste dagene.

Torsdag ettermiddag ventes det mye lyn og hagl i Namdalen og i Nordland. Meteorologene har sendt ut gult farevarsel. Etter dette blir det noen fine dager i hele landsdelen.

– Lavtrykket som kommer til Sør-Norge, dytter den varme lufta nordover. Torsdag og fredag stiger temperaturene en god del. Det blir opp mot 25 grader en del steder, sier Moxnes.

Det blir ikke noe særlig regn før lørdag. Da kommer imidlertid restene av lavtrykket nordover.

– Det har med seg regn og regnbyger, og da blir det også kaldere i nord.

Tilbake til normalen

Varmen holder seg gjennom deler av lørdagen. Så blir det kjøligere.

– Da blir det litt mer normale temperaturer i Nord-Norge. Litt over normalen faktisk. I neste uke blir det opp mot 18–20 grader på dagene med sol og rundt 15 grader når det ikke er så mye sol, sier Moxnes.

I starten av neste uke blir det igjen noen fine dager.

– Mandag og tirsdag blir det en del sol og oppholdsvær, så er det litt mer ustabilt, sier meteorologen.

Andre saker å lese

Kampene raser i Etiopia – frykt for storkrig

27-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kampene raser i Etiopia – frykt for storkrig

Det raser kamper på flere fronter i Etiopia etter at en opprørsallianse erklærte at de vil styrte regjeringen i Addis Abeba. Dette kan utvikle seg til Afrikas andre verdenskrig, mener...

Les mer i RingeriksAvisa

Ramsrudveien 44 solgt for fem millioner

26-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ramsrudveien 44 solgt for fem millioner

Salget av Ramsrudveien 44 for 5 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Riperbakken 8 B følger med en kjøpesum på 3,8 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge godt i gang med tilpasset kreftbehandling: Flere enn 500 behandlet

26-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Norge godt i gang med tilpasset kreftbehandling: Flere enn 500 behandlet

Norge kommer bra ut i en oversikt over tilgang til målrettet, persontilpasset kreftbehandling. Studien omfatter mer enn 20 europeiske land.

Les mer i RingeriksAvisa

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bes…

25-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bestå

Skue Sparebank, som har filial ved Søndre torv i Hønefoss, planlegger en ny sammenslåing. Denne gangen er det Romerike Sparebank som er fusjonspartner. Bankene lover å beholde både de ansatte...

Les mer i RingeriksAvisa