fredag, 28 juni 2024 08:34

Kraftig hopp i omsetningen til butikkene i mai

Skrevet av
Det var betydelig økning i omsetning for klesbutikker i mai. Det var betydelig økning i omsetning for klesbutikker i mai. Illustrasjonsfoto: Thomas Brun / NTB

Omsetningsvolumet i detaljhandelen gikk opp 3,2 prosent fra april til mai 2024, viser sesongjusterte tall fra SSB.

Det skjer etter en oppgang på 0,2 prosent fra mars til april, skriver Statistisk sentralbyrå (SSB).

Detaljhandelen har for det meste vært stabil det siste året og trenden har vært flat. Den betydelige økningen nå i mai bidrar til et solid oppsving, man må tilbake til koronapandemien for å se like store endringstall.

– I mai økte det sesongjusterte omsetningsvolumet til de fleste detaljhandelsnæringene, men dagligvarebutikker og klesbutikker skilte seg klart ut. Disse to næringene sto for en klar majoritet av samlet vekst i detaljhandelen denne måneden, sier seniorrådgiver i SSB, Anders Falla Aas.

For næringen «Butikkhandel med klær» viser justerte volumindekser, som justerer for prisendringer, en økning på 15,8 prosent. Tilsvarende volumøkning for dagligvarebutikker var i mai på 4,3 prosent, mens detaljhandel totalt hadde en økning i volum på 3,6 prosent fra mai i fjor.

SSB oppgir samtidig at de sesongjusterte tallene kan være noe mer usikre denne måneden grunnet fire røde dager i mai som alle falt på handledager. Sesongjusteringsrutinen tar hensyn til antall røde dager, men det er viktig å være klar over at modellen tar visse forutsetninger i forhold til hvordan røde dager i modellen håndteres.

Andre saker å lese

USA og Iran med store angrep mot hverandre i natt

08-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

USA gjennomførte omfattende angrep mot Iran i natt og kaller det en gjengjeldelse for kommersielle skip som ble truffet av raketter i Hormuzstredet. Iran svarte med å angripe amerikanske baser.

Les mer i RingeriksAvisa

McDonald’s må få være McDonald’s også i Hønefoss

07-07-2026 Nyheter Frank Tverran med AI-støtte - avatar Frank Tverran med AI-støtte

McDonald’s må få være McDonald’s også i Hønefoss

Ringerike kommune sa først nei til en egen ID-mast for McDonald’s på Hvervenkastet. Etter flere runder endte saken heldigvis med en løsning: én felles skiltmast for McDonald’s og Esso. Det...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølge herjer i Europa – meteorologen advarer norske reisende

07-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølge herjer i Europa – meteorologen advarer norske reisende

En ny hetebølge gryr i Spania og Frankrike, med temperaturer over 40 grader flere steder. Snart kommer den til Norge. Det er bare å glede seg.

Les mer i RingeriksAvisa

Norske bøker brukt til å trene KI: Et klart brudd på opphavsretten

07-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Norske bøker brukt til å trene KI: Et klart brudd på opphavsretten

Norske forfattere som Margit Sandemo, Jo Nesbø og Vigdis Hjort er brukt til å trene språkmodeller basert på kunstig intelligens, viser ny forskning.

Les mer i RingeriksAvisa