torsdag, 04 juli 2024 08:15

Dronning Sonja 87 år

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

I dag, 4. juli, fyller dronning Sonja 87 år. Hun feirer fødselsdagen helt privat.

– Dronningens fødselsdag feires privat, opplyser Slottet til NTB.

For øyeblikket er det ferie og ingen poster på det offisielle progammet for den ellers aktive dronningen.

Det siste året har hun holdt sin største kunstutstilling så langt med over 100 verk. Utstillingen ble holdt på kunstgalleriet Ullinsvin i Vågå i fjor sommer.

Kongeparet har også åpnet sin egen kafé hvor dronningen har bestemt fargene på møblene og utformingen av kafeen. Den er en del av Dronning Sonja Kunststall og holder til i Slottsparken. Det er Slottet som står for maten.

Kongeparet har også vært på fylkestur. I mai var de to på besøk i fem forskjellige kommuner i Agder og Rogaland.

Dronning Sonja, født Sonja Haraldsen, giftet seg med daværende kronprins Harald 29. august 1968. 22 år senere ble hun dronning, da kong Olav døde i 1991. Dronning Sonja ble da den første norske dronningen på 52 år.

NTB

Andre saker å lese

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

Forsøpling på Norges over 430 rasteplasser har nå fått et så stort omfang at Statens vegvesen går ut med en egen pressemelding om problemet.

Les mer i RingeriksAvisa

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

24-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) reagerer sterkt på USAs tolløkning mot Norge, men avviser at regjeringen planlegger mottoll.

Les mer i RingeriksAvisa