søndag, 13 oktober 2024 09:47

Analytiker om strømvinteren: – Ser ikke for oss noen ekstreme priser

Skrevet av
Analytikere tror ikke på unormalt høye strømpriser i vinter. Analytikere tror ikke på unormalt høye strømpriser i vinter. Foto: Paul Kleiven / NTB

Analytikere tror ikke på noe kraftig prishopp på strøm i vinter. Men en ytterligere eskalering i Midtøsten kan påvirke bildet.

– Vi ser ikke for oss noen ekstreme priser, selv dersom det blir tørt, kaldt og vått, så tror vi ikke at prisene kommer opp i så mye mer enn 120 euro per MWh, sier analytiker Gro Klæboe i Volue Insight til Dagens Næringsliv.

En slik strømpris tilsvarer rundt 1,40 kroner per kilowattime. Dermed regner Klæboe med at det blir relativt normale strømpriser i vinter med priser som vil variere for ulike deler av landet, og være høyest i sør.

– Det blir ikke noen 2022-priser denne vinteren i hvert fall, sier hun.

Analytiker Olav Botnen i Volt Power Analytics mener likevel at to pågående kriger kan medføre konsekvenser vi foreløpig ikke skjønner omfanget av. Han nevner to eksempler på mulige konsekvenser:

– Qatars naturgassforsyning til Europa kan stoppes dersom krigen i Midtøsten eskalerer ytterligere, og det kan også flyten av russisk naturgass ut i verdensmarkedet. Fra nyttår av stopper Ukraina transitt-avtalen for russisk gass inn til Østerrike, men dette har gassmarkedet allerede tatt hensyn til, sier Botnen.

Andre saker å lese

Enebolig i Thornes gate solgt for 7,9 millioner

22-08-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Enebolig i Thornes gate solgt for 7,9 millioner

En eiendom i Thornes gate ble ukens høyeste registrerte salg i Ringerike, med en kjøpesum på 7,9 millioner kroner. Til sammen inneholder listen 14 overdragelser med oppgitt kjøpesum.

Les mer i RingeriksAvisa

Tiktok inngår milliardforlik med amerikanske myndigheter

22-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tiktok inngår milliardforlik med amerikanske myndigheter

Tiktok har inngått et forlik verdt om lag 3,7 milliarder kroner med det amerikanske justisdepartementet for å ha latt barn under 13 år lage egne kontoer.

Les mer i RingeriksAvisa

Bjørn påkjørt av bil

22-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En bil kolliderte i natt med en bjørn sørøst i Finland, nær grensen til Russland. Politiet advarer folk mot å nærme seg den skadede bamsen.

Les mer i RingeriksAvisa

Flygelederstreiken vil gi store forsinkelser – Vestlandet blir hardt rammet

21-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Flygelederstreiken vil gi store forsinkelser – Vestlandet blir hardt rammet

Tolv flygeledere på Gardermoen og på Flesland går ut i streik. Konsekvensene blir store, spesielt på Vestlandet. Forsinkelsene vil øke utover dagen og ramme hele landet.

Les mer i RingeriksAvisa