mandag, 21 oktober 2024 11:51

Nordås og Grøvdal ble norgesmestere i gateløp – vant Hytteplanmila

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Narve Gilje Nordås i ferd med å passere Suldan Hassum på Selteveien. Hassun ble nr 3. Narve Gilje Nordås i ferd med å passere Suldan Hassum på Selteveien. Hassun ble nr 3. Foto: Frank Tverran

Narve Gilje Nordås og Karoline Bjerkeli Grøvdal kunne juble for seier på Hytteplanmila. Det gjorde dem samtidig til norgesmestere på 10 kilometer gateløp.

Nordås ble nummer to i 2020, men har siden vunnet alle utgavene av løpet som avholdes i Hole. Sandnes-mannen la seg tidlig i front lørdag, og med to kilometer igjen hadde det skilt seg ut en tetkvartett der Nordås hadde med seg Per Svela, Suldan Hassan og Senay Fissehatsion.

På tampen stakk Nordås fra Hassan og kunne juble for seier på tiden 28.24.

Nordås slo gjennom med en kruttsterk bronse i VM i 2023, men 2024-sesongen ble ikke helt som ønsket. Lørdag fikk han seg en opptur i konkurranse med flere sterke løpere.

I tillegg til Nordås deltok blant andre profiler som Sondre Nordstad Moen, Awet Kibrab, Ferdinand Kvan Edman, Adullahi Dahir Rabi og Svela. Også orienteringsstjernen Kasper Fosser stilte til start i eliteklassen.

Karoline Bjerkeli Grøvdal var aldri truet i kampen om seieren på kvinnesiden. 34-åringen ble i sommer europamester på halvmaraton og løp inn til seier lørdag på tiden 31.12.

Årets utgave av Hytteplanmila hadde NM-status.

Jakob Asserson Ingebrigtsen har rekorden på herresiden med 27.54. Den tiden fikk han i 2019. Grøvdal løp i 2020 i mål på 30.32 til rekord blant kvinnene.

Det var om lag 4800 påmeldte til lørdagens løp.

Sist redigert mandag, 21 oktober 2024 11:55
NTB

Andre saker å lese

Utenlandsk turist truffet av lyn på italiensk vulkan - døde

18-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Utenlandsk turist truffet av lyn på italiensk vulkan - døde

En amerikansk turist er død etter å ha blitt truffet av lyn på vulkanen Etna på Sicilia.

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt selskap innen seniorpolitikk og pensjon

18-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

OPPLØPSSIDEN AS er registrert som nytt aksjeselskap med forretningsadresse i Ringveien 29 på Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Kongen er innlagt på Rikshospitalet, opplyser Kongehuset

17-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Kong Harald er innlagt på Rikshospitalet i Oslo, opplyser Konghuset mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Elbiler utgjør en tredel av bruktbilene til salgs på Finn

17-08-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Elbiler utgjør en tredel av bruktbilene til salgs på Finn

Elbiler står for en stadig større del av utvalget av bruktbiler her i landet, ifølge Finn. Annonsetjenesten melder om jevne priser på bruktbiler gjennom juli.

Les mer i RingeriksAvisa