mandag, 21 oktober 2024 11:51

Nordås og Grøvdal ble norgesmestere i gateløp – vant Hytteplanmila

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Narve Gilje Nordås i ferd med å passere Suldan Hassum på Selteveien. Hassun ble nr 3. Narve Gilje Nordås i ferd med å passere Suldan Hassum på Selteveien. Hassun ble nr 3. Foto: Frank Tverran

Narve Gilje Nordås og Karoline Bjerkeli Grøvdal kunne juble for seier på Hytteplanmila. Det gjorde dem samtidig til norgesmestere på 10 kilometer gateløp.

Nordås ble nummer to i 2020, men har siden vunnet alle utgavene av løpet som avholdes i Hole. Sandnes-mannen la seg tidlig i front lørdag, og med to kilometer igjen hadde det skilt seg ut en tetkvartett der Nordås hadde med seg Per Svela, Suldan Hassan og Senay Fissehatsion.

På tampen stakk Nordås fra Hassan og kunne juble for seier på tiden 28.24.

Nordås slo gjennom med en kruttsterk bronse i VM i 2023, men 2024-sesongen ble ikke helt som ønsket. Lørdag fikk han seg en opptur i konkurranse med flere sterke løpere.

I tillegg til Nordås deltok blant andre profiler som Sondre Nordstad Moen, Awet Kibrab, Ferdinand Kvan Edman, Adullahi Dahir Rabi og Svela. Også orienteringsstjernen Kasper Fosser stilte til start i eliteklassen.

Karoline Bjerkeli Grøvdal var aldri truet i kampen om seieren på kvinnesiden. 34-åringen ble i sommer europamester på halvmaraton og løp inn til seier lørdag på tiden 31.12.

Årets utgave av Hytteplanmila hadde NM-status.

Jakob Asserson Ingebrigtsen har rekorden på herresiden med 27.54. Den tiden fikk han i 2019. Grøvdal løp i 2020 i mål på 30.32 til rekord blant kvinnene.

Det var om lag 4800 påmeldte til lørdagens løp.

Sist redigert mandag, 21 oktober 2024 11:55
NTB

Andre saker å lese

Storbritannia truer med blokkering av nettselskaper som ikke fjerner ulovlige bi…

19-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Storbritannia truer med blokkering av nettselskaper som ikke fjerner ulovlige bilder

Storbritannia kommer framover til å kreve at teknologigiganter fjerner intime bilder som er lagt ut uten samtykke innen 48 timer, eller risikere store bøter.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

18-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt

Miljødirektoratet trekker fram en kjøttavgift på 50 prosent som ett av flere mulige tiltak for å kutte klimautslipp. Frp frykter prissjokk.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye ledere i Hønefoss

18-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny leder hos Hygge Hønefoss AS er Marthe Ulen Ødegård og hos Hønefoss Optiske AS, Kyrre Langeteig Gulhaugen.Kilde: BRR

Les mer i RingeriksAvisa

Overtid og deltidsansatte – hva bør arbeidsgivere gjøre nå?

17-02-2026 Arbeidsliv Av Kirsten Strand Korgerud - avatar Av Kirsten Strand Korgerud

Overtid og deltidsansatte – hva bør arbeidsgivere gjøre nå?

Mange arbeidsgivere opplever for tiden usikkerhet rundt spørsmålet om overtidsbetaling ved mertid for deltidsansatte. Bakgrunnen er at problemstillingen nå vurderes i en partssammensatt arbeidsgruppe, etter to EU-dommer som har skapt...

Les mer i RingeriksAvisa