tirsdag, 05 november 2024 08:22

Black Week nærmer seg – nå starter julehandelen for alvor

Skrevet av
November har så vidt begynt, og nå forbereder varehandelen seg til starten av årets Black Week i slutten av måneden. November har så vidt begynt, og nå forbereder varehandelen seg til starten av årets Black Week i slutten av måneden. Foto: Erik Flaaris Johansen / NTB

Hele seks av ti spurte sier at de starter julehandelen under Black Week, viser en undersøkelse Virke har foretatt.

Shoppingfenomenet, som kom til Norge i 2010, har dermed også blitt en slags offisiell start på årets julehandel også i Norge, slik som i opprinnelseslandet USA.

I en undersøkelse Norstat har foretatt for Virke – handels- og tjenestenæringenes hovedorganisasjon, kommer det fram at 27 prosent av oss kommer til å handle under Black Week i slutten av måneden, og at 62 prosent skal handle julegaver.

– Julehandelen begynner under Black Week. At så mange som 62 prosent oppgir de skal handle julegaver under Black Week, kan tyde på at mange planlegger kjøpene sine nøye og starter tidlig, sier Jarle Hammerstad, leder for bransjepolitikk i Virke, i en pressemelding.

I undersøkelsen fra Norstat kommer det også fram at nordmenn i gjennomsnitt vil bruke 4.800 kroner i butikkene under Black Week. Stadig flere benytter netthandel under kampanjen.

Mest populære kategori er elektronikk, som 55 prosent av forbrukerne planlegger å bruke pengene sine på. Klær og sko følger tett etter, med 47 prosent, mens 28 prosent planlegger å kjøpe sports- og fritidsutstyr.

– Black Week har utviklet seg til å bli en av årets viktigste handleuker, sammen med de to ukene før jul, sier Hammerstad.

Handleuka er dog noe omstridt her i landet, selv etter 14 år, og flere butikker velger å ikke være med på kampanjen.

I år er Black Friday 29. november.

Andre saker å lese

Nå blir det forbudt å selge lystgass til barn

29-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå blir det forbudt å selge lystgass til barn

Lystgassforbud, turistavgift, lovfestet rett til gratis SFO og en ny romlov. Det er blant de nye lovene og reglene som trer i kraft fra 1. juli.

Les mer i RingeriksAvisa

Terskelen for offentlige anbud heves: – Vil føre til mer snusk

29-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Terskelen for offentlige anbud heves: – Vil føre til mer snusk

Fra 1. juli trenger ikke det offentlige hente anbud for innkjøp under 500.000 kroner. Det vil føre til mer snusk og korrupsjon, frykter ekspert.

Les mer i RingeriksAvisa

Avisenes annonseinntekter på et historisk lavt nivå

29-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Avisenes annonseinntekter på et historisk lavt nivå

Norske aviser taper fortsatt annonsekroner til globale aktører, men reddes foreløpig av økte digitale brukerinntekter, ifølge Medietilsynet.

Les mer i RingeriksAvisa

Putin innrømmer drivstoffmangel

29-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Putin innrømmer drivstoffmangel

Russlands president Vladimir Putin innrømmer drivstoffmangel etter at Ukraina gjentatte ganger har angrepet landets energisektor.

Les mer i RingeriksAvisa