tirsdag, 21 januar 2025 12:49

Håkon Bleken er død

Skrevet av
Kunstner Håkon Bleken er død, 96 år gammel. Kunstner Håkon Bleken er død, 96 år gammel. Foto: Heiko Junge / NTB

Tirsdag ble det kjent at den anerkjente kunstneren Håkon Bleken er død, 96 år gammel. Han hylles av kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap).

– Det er en av våre aller største kunstnere som nå er gått ut av tiden, og mine tanker går til hans nære og etterlatte, sier Jaffery i en uttalelse til NTB.

Det var Galleri Brandstorp, galleriet som de siste 30 årene har vært tilknyttet Bleken, som kunngjorte kunstnerens bortgang tirsdag.

– Håkon Bleken minnet oss stadig om at kunst skal mer enn å behage og underholde. Den skal også stikke en finger i oss, rope til oss, og få oss til å tenke. Bleken tok opp tema som krig og terror og hvordan dette rammer sivile og sårbare. Han engasjerte seg og var uredd. Han vil bli stående som en av de mest markante og tydelige kunstnerstemmer fra vår tid, sier Jaffery videre.

Hun viser til at Bleken i fjor feiret sitt 95-årsjubileum med hele ti utstillinger.

– Det viser hans enorme kraft og vilje til å kommunisere med det norske folk. Jeg er glad for at vi har mange bilder av ham i våre nasjonale kunstinstitusjoner og vet at de kommer til å bli formidlet til stadig nye generasjoner.

Andre saker å lese

Trålere, ikke sabotasje, bak de fleste kabelbrudd i Østersjøen

18-02-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Trålere, ikke sabotasje, bak de fleste kabelbrudd i Østersjøen

Skader på undersjøiske kabler i Østersjøen har gang på gang ført til mistanke om sabotasje. Men ifølge FN er fisketrålere årsaken i de langt fleste tilfellene.

Les mer i RingeriksAvisa

Tog kjørte på lastebiltilhenger på Tyristrand

17-02-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Et tog med 128 passasjerer kjørte på en lastebiltilhenger på nedlagte Tyristrand togstasjon i Ringerike mandag formiddag. Ingen personer ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Strømprisen i 2024 den laveste siden 2020

17-02-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Strømprisen i 2024 den laveste siden 2020

Husholdninger har ikke betalt mindre for strømmen på over fire år. Bare fra 2023 til 2024 var nedgangen 6,6 prosent.

Les mer i RingeriksAvisa

Kvinne knivskadet i voldshendelse i Hønefoss sentrum

17-02-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet rykket ut til en adresse i Hønefoss sentrum etter melding om skrik og bråk sent tirsdag kveld. En kvinne i 20-årene ble funnet med skader som politiet mener skyldes...

Les mer i RingeriksAvisa