tirsdag, 21 januar 2025 12:49

Håkon Bleken er død

Skrevet av
Kunstner Håkon Bleken er død, 96 år gammel. Kunstner Håkon Bleken er død, 96 år gammel. Foto: Heiko Junge / NTB

Tirsdag ble det kjent at den anerkjente kunstneren Håkon Bleken er død, 96 år gammel. Han hylles av kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap).

– Det er en av våre aller største kunstnere som nå er gått ut av tiden, og mine tanker går til hans nære og etterlatte, sier Jaffery i en uttalelse til NTB.

Det var Galleri Brandstorp, galleriet som de siste 30 årene har vært tilknyttet Bleken, som kunngjorte kunstnerens bortgang tirsdag.

– Håkon Bleken minnet oss stadig om at kunst skal mer enn å behage og underholde. Den skal også stikke en finger i oss, rope til oss, og få oss til å tenke. Bleken tok opp tema som krig og terror og hvordan dette rammer sivile og sårbare. Han engasjerte seg og var uredd. Han vil bli stående som en av de mest markante og tydelige kunstnerstemmer fra vår tid, sier Jaffery videre.

Hun viser til at Bleken i fjor feiret sitt 95-årsjubileum med hele ti utstillinger.

– Det viser hans enorme kraft og vilje til å kommunisere med det norske folk. Jeg er glad for at vi har mange bilder av ham i våre nasjonale kunstinstitusjoner og vet at de kommer til å bli formidlet til stadig nye generasjoner.

Andre saker å lese

Egenandel for båretransport kan mer enn dobles

08-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Egenandel for båretransport kan mer enn dobles

Regjeringen foreslår å doble egenandelen på båretransport fra 3090 til 7400 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Paraglider gikk ned i skogen ved Kongens Utsikt

07-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene ble tirsdag ettermiddag fraktet til Ringerike legevakt etter at en paraglider gikk ned mellom trær i området ved Dronningens Utsikt og Kongens Utsikt i Hole.

Les mer i RingeriksAvisa

Røysiselskap flytter fra Hønefoss

07-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

I slutten av august ble det gjort en del endringer i foretaket Skjolden Cruisekai AS. Nå skal de skatte til Luster kommune i stedet for Ringerike.

Les mer i RingeriksAvisa

McDonald's åpner restaurant nummer 100 i Norge

07-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

McDonald's åpner restaurant nummer 100 i Norge

McDonald's i Norge fortsetter å vokse og åpnet nylig sin 100. restaurant på Hvervenkastet i Hønefoss. Etableringen gir rundt 50 nye arbeidsplasser, og markerer en milepæl i en sterk vekstreise...

Les mer i RingeriksAvisa