fredag, 07 mars 2025 09:20

Åtte rusbehandlingsaktører går til sak mot Helse sør-øst

Skrevet av
Terje Rootwelt, administrerende direktør i Helse sør-øst Terje Rootwelt, administrerende direktør i Helse sør-øst Foto: Terje Pedersen / NTB

Åtte ulike aktører innen behandling på rusfeltet mener det var uklare kriterier da man utlyste anbud på området i Helse sør-øst. Nå saksøker de helseforetaket.

De åtte aktørene er Tyrilistiftelsen, Stiftelsen Manifestsenteret, Samtun, Frelsesarmeen, Stiftelsen Trasoppklinikken, Stiftelsen Renåvangen, Stiftelsen Kvinnekollektivet Arken og Stiftelsen Incognito klinikk, skriver de i en pressemelding.

Mange aktører fikk ikke fornyet avtale med Helse sør-øst under anbudskonkurransen i fjor høst. Men konkurransen ble så omgjort og gjenåpnet, da det viste seg at enkelte tilbydere hadde oppfattet konkurransegrunnlaget på en annen måte enn mange andre.

– Helse sør-øst RHF har erkjent at intensjonen var å sende ut en melding til alle tilbydere for å klargjøre hva som var gjeldende, men at dette «ved en inkurie» ikke ble gjort, skriver aktørene i pressemelding.

Nå vil de ha en midlertidig forføyning for å forhindre at avtalene undertegnes «før saken er tilstrekkelig belyst og det foreligger en ny, rettskraftig dom».

Andre saker å lese

Ringerike Panthers rykket opp – avgjorde finalen i dramatisk sudden death

01-04-2026 Sport NTB - avatar NTB

Ringerike Panthers rykket opp – avgjorde finalen i dramatisk sudden death

Ringerike avgjorde den femte og siste opprykksfinalen mot Gjøvik i forlengning og er med 3-2-seier klar for eliteserien i ishockey (EHL).

Les mer i RingeriksAvisa

OpenAI verdsettes til nesten et halvt oljefond

01-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

OpenAI verdsettes til nesten et halvt oljefond

KI-selskapet Open AI har avsluttet en ny runde med finansiering på veien mot en ventet børsnotering. Den brakte inn rekordhøye 122 milliarder dollar.

Les mer i RingeriksAvisa

«Harry Hole» er verdens nest mest sette serie på Netflix nå

01-04-2026 Film NTB - avatar NTB

«Harry Hole» er verdens nest mest sette serie på Netflix nå

«Jo Nesbøs Harry Hole» gikk rett inn som verdens nest mest sette, ikke-engelskspråklige TV-serie på Netflix.

Les mer i RingeriksAvisa

Droneangrep mot russisk by ved Østersjøen

31-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Droneangrep mot russisk by ved Østersjøen

For tredje gang på en uke har ukrainske droner angrepet en russisk by ved Finskebukta.

Les mer i RingeriksAvisa