onsdag, 07 mai 2025 08:01

Wall Street Journal: USA trapper opp etterretningen på Grønland

Skrevet av
USA er svært interessert i Grønland og samler nå inn mer etterretningsinformasjon om øya, sier kilder til avisa Wall Street Journal. Bildet er fra mars i år. USA er svært interessert i Grønland og samler nå inn mer etterretningsinformasjon om øya, sier kilder til avisa Wall Street Journal. Bildet er fra mars i år. Foto: Jevhen Maloletka / AP / NTB

USA samler stadig mer etterretningsinformasjon om Grønland, på ordre fra etterretningssjef Tulsi Gabbard, sier to kilder til Wall Street Journal.

Blant annet jobbes det for å lære mer om uavhengighetsbevegelsen på øya og holdninger til amerikansk utvinning av ressurser, sier de to anonyme kildene til avisa.

Det enorme amerikanske etterretningsapparatet har også fått beskjed om å identifisere personer i Danmark og på Grønland som støtter Trump-administrasjonens ambisjoner om å okkupere Grønland.

En talsperson for Det hvite hus ønsker ikke å kommentere påstanden, mens etterretningssjef Gabbard sier Wall Street Journal bør «skamme seg for sin bistand til aktører i den dype staten som ønsker å motarbeide presidenten ved å politisere og lekke hemmeligstemplet informasjon.» Hun anklager også avisa for å bryte loven.

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa