tirsdag, 21 august 2018 07:49

PepsiCo kjøper SodaStream

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
PepsiCo kjøper SodaStream AP Photo/Dan Balilty

Bruskjempen PepsiCo kjøper israelske SodaStream for 3,2 milliarder dollar. Kjøpet er en del av Pepsis strategi for å møte fallet i salget av sukkerholdig brus.

SodaStream lager maskiner som gjør at folk kan tilsette kullsyre til sine egne drikker hjemme, og brukes av mange til å lage sprudlevann av vannet fra springen.

Kjøpesummen tilsvarer 27 milliarder kroner etter dagens kurs.

Både PepsiCo og erkerivalen Coca-Cola har den senere tiden skaffet seg flere bein å stå på enn sine velkjente hovedprodukter. Brussalget rammes av sukkerskatt og andre avgifter i stadig flere land, som ledd i innsatsen mot overvekt.

Siden SodaStream bruker gjenbruksflasker, ses også kjøpet som et salgsargument rettet mot kunder som er bekymret for forsøpling fra brusbokser og plastflasker.

PepsiCos avtroppende sjef Indra Nooyi sier kjøpet av det Tel Aviv-baserte selskapet er i tråd med en satsing på bærekraft og sunnere produkter.

SodaStreams sjef Daniel Birnbaum sier avtalen vil åpne nye markeder for gjennom PepsiCos omfattende nettverk, og legger til at selskapet fortsatt skal være basert i Israel.

Andre saker å lese

Gran kommune blir en del av Akershus fylke

06-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gran kommune blir en del av Akershus fylke

Kommunal- og distriktsdepartementet foreslår i dag at Gran kommune endrer fylkestilhørighet fra Innlandet til Akershus.

Les mer i RingeriksAvisa

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

06-02-2026 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

(LEDER) Det er mulig å mene to ting samtidig: Ja - rådhuset skal ha ryddige sikkerhetsrutiner, skriftlige avklaringer og klare grenser for hvem som får tilgang hvor. Og nei -...

Les mer i RingeriksAvisa

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

05-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

Økokrim har besluttet å åpne etterforskning mot Thorbjørn Jagland for mistanker om grov korrupsjon etter opplysninger i Epstein-filene.

Les mer i RingeriksAvisa

Høiby forklarte overgreps-søk: – Gikk masse rykter

05-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Høiby forklarte overgreps-søk: – Gikk masse rykter

På tredje dag av straffesaken mot Marius Borg Høiby forklarte flere vitner seg om nachspielet på Skaugum i 2018. Selv ville Høiby også oppklare noe annet.

Les mer i RingeriksAvisa