lørdag, 02 mars 2019 10:31

Hver fjerde student har opplevd seksuell trakassering

Skrevet av
Hver fjerde student har opplevd seksuell trakassering Illustrasjonsfoto: Frank Tverran

En av fire studenter oppgir i en undersøkelse at de har opplevd seksuell trakassering i løpet av studietiden.

De vanligste formene for seksuell trakassering som kommer fram i Studentenes helse- og trivselsundersøkelse, SHoT 2018 , er verbal trakassering og uønsket berøring, klemming eller kyssing, skriver Aftenposten.

– Jeg synes det er høye tall. Vi må innse at det kan være underrapportering av seksuell trakassering innen akademia, og at problemet kan være betydelig større enn vi kjenner til. Derfor vil vi fortsette å jobbe med tydelige retningslinjer og holdninger, både overfor studenter og ansatte, rektor Svein Stølen ved Universitetet i Oslo.

4,7 prosent av de kvinnelige studentene oppgir at de har blitt utsatt for voldtekt i løpet av studietiden. 0,4 prosent av de mannlige studentene svarte det samme. Totalt svarer 31 prosent av kvinnene at de har opplevd en eller annen form for seksuell trakassering. For mannlige studenter er andelen 8 prosent.

Det er første gang en slik undersøkelse lages, så det finnes ikke tidligere data å sammenligne med for å avdekke utviklingstrekk, sier leder Jussie Lønning i styringsgruppen for SHoT.

Over 50.000 studenter tilknyttet studiesteder i Oslo, Bergen og Trondheim deltok i undersøkelsen.

Andre saker å lese

Listhaug vil åpne flere nye områder for oljeleting: – Store muligheter

12-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Listhaug vil åpne flere nye områder for oljeleting: – Store muligheter

Frp vil åpne flere områder som i årevis har vært stengt for olje- og gassleting. De vil ha flere av dem inn i 26. konsesjonsrunde – og den vil de...

Les mer i RingeriksAvisa

Seks skip angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet

12-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Seks skip angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet

Minst seks skip er blitt angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet etter at krigen i regionen har gjort handelsskip til mål i konflikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Bensinpriser opp mot 35 kroner literen

12-03-2026 Økonomi NTB - avatar NTB

Bensinpriser opp mot 35 kroner literen

Dagens høye drivstoffpriser er bare begynnelsen på hva vi har i vente dersom krigen mot Iran vedvarer, tror økonomi­professor Kjetil Storesletten.

Les mer i RingeriksAvisa

Senegal dobler straffen for homofili

12-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Senegals nasjonalforsamling har vedtatt en lov som dobler strafferammen for seksuelle forhold mellom personer av samme kjønn til opptil ti års fengsel.

Les mer i RingeriksAvisa