tirsdag, 12 mars 2019 22:45

Kraftig nedgang i reklameinntekter

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Inntektene fra reklame har falt kraftig i årets to første måneder, især for TV-markedet. Inntektene fra reklame har falt kraftig i årets to første måneder, især for TV-markedet. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Fallet i reklameinntektene for TV-markedet fortsetter og har gått ned rundt 120 millioner kroner fra februar i fjor til i år.

Lineær-TV har i januar og februar en markedsandel på 39,3 prosent, mot en andel på 41,3 prosent i samme periode i fjor.

Det viser tall fra Mediebarometeret.

Norske mediebyråer kjøpte til sammen reklame for 1,53 milliarder kroner i januar og februar, en nedgang på 12,1 prosent sammenlignet med samme periode i 2018.

Daglig leder Merete Mandt Larsen i Mediebyråforeningen sier TV er den store taperen i årets to første måneder. Hun mener nedgangen trolig skyldes nedgang i TV-seere, spesielt i de mest attraktive målgruppene for annonsører.

Kinoreklame og utendørsreklame var blant vinnerne i fjor. I årets to første måneder falt inntektene for kinoreklame 12,5 prosent og utendørsreklame 9 prosent sammenlignet med samme periode i 2018. Radio fortsetter å tape terreng slik de gjorde i hele 2018, og har en tilbakegang på 19,6 prosent.

Mens dagspresse faller med 10,3 prosent, faller ukepresse med hele 21,6 prosent.

Også inntektene for reklame på internett falt i starten av det nye året. Nedgangen er på 7,6 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

 

Sist redigert fredag, 15 mars 2019 10:14
NTB

Andre saker å lese

Innvandrere har mindre sjanse for forfremmelse på arbeidsplassen

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Innvandrere har mindre sjanse for forfremmelse på arbeidsplassen

Ansatte med innvandrerbakgrunn har mindre sjanse for opprykk og opplever oftere mobbing på arbeidsplassen. Det gjelder spesielt for ansatte fra Afrika og Asia.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftbransjen ber Aasland holde liv i gasskraftverket på Melkøya

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Kraftbransjen ber Aasland holde liv i gasskraftverket på Melkøya

Kraftselskaper i Nord-Norge vil at gasskraftverket på Melkøya holdes i drift også etter elektrifiseringen.

Les mer i RingeriksAvisa

Drivstoffprisene i USA på sitt høyeste siden starten av Iran-krigen

29-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Drivstoffprisene i USA på sitt høyeste siden starten av Iran-krigen

Prisen på drivstoff i USA har steget til sitt høyeste nivå siden landet gikk til krig mot Iran, uten at det er noen fredsavtale i sikte.

Les mer i RingeriksAvisa

Fifa øker premiepengene til VM-nasjonene – oppgang også for Norge

29-04-2026 Sport NTB - avatar NTB

Fifa øker premiepengene til VM-nasjonene – oppgang også for Norge

Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) har tatt grep etter kritikken og fordeler mer av pengene på Norge og de andre 47 landene som deltar i VM.

Les mer i RingeriksAvisa