onsdag, 13 mars 2019 16:05

Mann dømt til 17 års forvaring for overgrep mot datteren

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Saken gikk for Gulating lagmannsrett. Saken gikk for Gulating lagmannsrett. Illustrasjonsfoto: Marit Hommedal / NTB scanpix

En mann i 50-årene fra Sunnhordland er i lagmannsretten dømt til 17 års forvaring for seksuelle overgrep mot datteren i en periode på 18 år.

I Sunnhordland tingrett ble mannen dømt til fengsel i 19 år, men Gulating lagmannsrett mener gjentakelsesfaren er så stor at han må dømmes til forvaring, skriver Haugesunds Avis.

Ifølge dommen har mannen hatt hyppig og jevnlig seksuell omgang med datteren fra hun var rundt fem år gammel i 1999 til januar 2017. Mannen ble også dømt for å omfattende sosial kontroll over familien og jevnlig utsatt sin samboer og fire barn for fysiske og psykiske avstraffelser.

– Lagmannsretten mener det er risiko for seksuelle overgrep både på kort og lang sikt. Tiltaltes evne til å etablere kontakt med kvinner bidrar til risikoen for seksuelle overgrep i nye relasjoner. Tiltaltes alder, som vil være 68 år etter endt soning av en dom på 17 år, reduser ikke i seg selv risikoen, heter det i dommen.

Mannen er ilagt kontaktforbud overfor samboer og barn på ubestemt tid, og han må betale dem til sammen over én million kroner i oppreisning.

Forvaringsdommen har en minstetid på ti år.

NTB

Andre saker å lese

Norsk Tipping-forliket: Dette betyr det for de 17.000 i gruppesøksmålet

10-08-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Norsk Tipping-forliket: Dette betyr det for de 17.000 i gruppesøksmålet

Norsk Tipping har inngått forlik med rundt 17.000 spillere som gikk til gruppesøksmål etter mangeårige feil i Eurojackpot og Lotto. I stedet for penger tilbake får de delta gratis i...

Les mer i RingeriksAvisa

Skolestart: Nå skal 600 000 barn ut på veien

10-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skolestart: Nå skal 600 000 barn ut på veien

Over 600 000 barn er klare for skolestart. Nesten 60 000 seksåringer skal ut på skoleveien for aller første gang. 

Les mer i RingeriksAvisa

40.000 rådyrjegere er klare: Bukkejakten er i gang

10-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

40.000 rådyrjegere er klare: Bukkejakten er i gang

Mandag starter bukkejakten. Det er et sikkert tegn på at høsten står for døren og at jaktsesongen er i gang for alvor.

Les mer i RingeriksAvisa

MDG vil skrote norgespris: – Ute av kontroll

10-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

MDG vil skrote norgespris: – Ute av kontroll

MDG mener norgespris er blitt altfor dyr og vil skrote ordningen. I stedet foreslår partiet en fast rabatt på 1000 kroner i måneden i vinterhalvåret.

Les mer i RingeriksAvisa