torsdag, 22 august 2019 07:55

Color Line-ferje reddet mann i gummijolle som drev til havs

Color Line og Redningsselskapet reddet en mann som var blåst til havs i liten gummijolle. Han ble observert fra brua på Color Line-ferja som avbrøt sin seilas fra Strømstad for å redde mannen i havsnød. Color Line og Redningsselskapet reddet en mann som var blåst til havs i liten gummijolle. Han ble observert fra brua på Color Line-ferja som avbrøt sin seilas fra Strømstad for å redde mannen i havsnød. Foto: Redningsselskapet / NTB scanpix

Color Hybrid snudde onsdag kveld da de oppdaget en mann i havsnød veive fra en gummijolle. Han hadde vært vakt for kameraten som dykket, men blåste til havs.

Det er Redningsselskapet som melder om det de omtaler som en fantastisk redningsaksjon utenfor Hvaler i Østfold onsdag kveld. Ferja stanset seilasen fra Strømstad til Sandefjord umiddelbart da mannen i jolla ble oppdaget.

– Dette er et eksempel på flott samhandling mellom Color Line og Redningsselskapet, der alle involverte gjorde alt riktig når uhellet først var ute, sier kommunikasjonssjef Frode Pedersen til NTB.

Skulle passe på

Tidligere på kvelden hadde de to kameratene på seiltur dratt fra seilbåten ut der en av dem skulle dykke, den andre skulle være vakt i en liten gummijolle.

– Det var sterk vind i området, og mannen drev til havs i jolla. Dette var i blåtimen, sånn i 21-tiden, så det var dårlig sikt og høye bølger, men likevel ble han oppdaget fra broen på nye hybridferja til Color Line. De stoppet seilasen fra Strømstad og hjalp til, varslet Hovedredningssentralen som varslet oss, sier Pedersen.

Redningsskøyta Horn Stayer ble sendt ut fra Skjeberg og tok seg av mannen i jolla.

Lang svømmetur

Dykkeren kom opp til overflaten uten å finne kompisen.

– Han gjorde også alt etter boka, fikk av seg utstyret og svømte til land. Det ble en litt lenger svømmetur enn planlagt. Alt står bra til med både ham og mannen i jolla, forsikrer Pedersen.

Han berømmer alle involverte.

– Dette er et godt eksempel på godt sjømannskap. Color Line gjorde som de skal som ansvarlig rederi. Så gikk det bra med de to, og det er det viktigste.


colorline2
Passasjerer om bord på Color Line-ferja på vei fra Strømstad fulgte med på redningsaksjonen onsdag kveld. Foto: Redningsselskapet / NTB scanpix

 

Sist redigert torsdag, 22 august 2019 08:03

Andre saker å lese

OpenAI verdsettes til nesten et halvt oljefond

01-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

OpenAI verdsettes til nesten et halvt oljefond

KI-selskapet Open AI har avsluttet en ny runde med finansiering på veien mot en ventet børsnotering. Den brakte inn rekordhøye 122 milliarder dollar.

Les mer i RingeriksAvisa

«Harry Hole» er verdens nest mest sette serie på Netflix nå

01-04-2026 Film NTB - avatar NTB

«Harry Hole» er verdens nest mest sette serie på Netflix nå

«Jo Nesbøs Harry Hole» gikk rett inn som verdens nest mest sette, ikke-engelskspråklige TV-serie på Netflix.

Les mer i RingeriksAvisa

Droneangrep mot russisk by ved Østersjøen

31-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Droneangrep mot russisk by ved Østersjøen

For tredje gang på en uke har ukrainske droner angrepet en russisk by ved Finskebukta.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette hageavfallet er ikke hageavfall

30-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dette hageavfallet er ikke hageavfall

Mange forbinder hageavfall med det som ryddes bort fra bed, plen og hekk. Men noen planter skal ikke leveres sammen med vanlig hageavfall i det hele tatt.

Les mer i RingeriksAvisa