mandag, 18 mai 2020 21:05

Ap-høvdingen Martin Kolberg ferdig på Stortinget

Skrevet av
Martin Kolberg (Ap) gir seg som stortingsrepresentant for Ap neste høst. Martin Kolberg (Ap) gir seg som stortingsrepresentant for Ap neste høst. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Martin Kolberg (71) tar ikke gjenvalg neste høst. Dermed forsvinner en av Arbeiderpartiets mest sentrale politikere gjennom flere tiår ut av Stortinget.

– Jeg har i dag varslet representantskapet i Buskerud Arbeiderparti om at jeg ikke er kandidat ved stortingsvalget i 2021. Med dette er min tid som stortingsrepresentant over om et drøyt år, sier Kolberg selv i en pressemelding mandag kveld.

Han sier det har vært et privilegium å representere Buskerud på Stortinget og varsler fortsatt innsats og engasjement for Ap og fagbevegelsen i årene som kommer.

– Målet er at det norske samfunnet også i framtida skal være preget av den samfunnsforståelsen arbeiderbevegelsen bygger på, og at Jonas Gahr Støre blir Norges nye statsminister neste høst.

Martin Kolberg var i forrige stortingsperiode leder av kontroll- og konstitusjonskomiteen og nestleder i Aps stortingsgruppe.

– Jeg ser tilbake på arbeidet i kontroll- og konstitusjonskomiteen med glede og stolthet, sier han.

Kolberg har i denne perioden en langt mindre profilert rolle som medlem av utenriks- og forsvarskomiteen.

Fremfor alt er Martin Kolberg kjent som Arbeiderpartiets partisekretær i årene 2001–2009. Som kjent ble landet styrt av en rødgrønn regjering ledet av tidligere Ap-leder Jens Stoltenberg i årene 2005–2013.

Kolberg kan se tilbake på fem tiår i politikken og fagbevegelsen.

– Jeg har levd hele mitt liv i arbeiderbevegelsen siden jeg meldte meg inn i Norsk skotøyarbeiderforbund på Romika i Lier i 1965, sier han mandag.

Andre saker å lese

Verdens største oppvisning av mennesketårn

20-08-2026 Nyheter MyNewsdesk/Pressemelding - avatar MyNewsdesk/Pressemelding

Verdens største oppvisning av mennesketårn

Castells-konkurransen er et arrangement som samler landets beste colles (grupper som bygger mennesketårn), og arrangeres annethvert år i Tarraco Arena (den tidligere tyrefekterarenaen).

Les mer i RingeriksAvisa

Norge lar EU bestemme aldersgrensen i sosiale medier

19-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Norge lar EU bestemme aldersgrensen i sosiale medier

Det blir EU og andre land som vil få ansvar for å håndheve en aldersgrense i sosiale medier i Norge. Senterpartiet steiler.

Les mer i RingeriksAvisa

To nordmenn kjemper om plass i PGA-tourens finale

19-08-2026 Sport Frank Tverran - avatar Frank Tverran

To nordmenn kjemper om plass i PGA-tourens finale

Kristoffer Reitan og Viktor Hovland er blant de 50 spillerne som torsdag innleder BMW Championship. Begge nordmennene ligger foreløpig innenfor topp 30 og har dermed et godt utgangspunkt før den...

Les mer i RingeriksAvisa

Kripos advarer mot å se på sosiale medier som ufarlige

19-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kripos advarer mot å se på sosiale medier som ufarlige

Barn og unge på sosiale medier har en økt risiko for å bli utsatt for kriminalitet. Ifølge Kripos etableres kontakt med barna ofte på plattformer som voksne oppfatter som ufarlige.

Les mer i RingeriksAvisa