torsdag, 30 juli 2020 13:32

Utøya-naboer gjennomfører egen helseundersøkelse

Skrevet av
Naboer rundt det planlagte minnesmerket etter terrorangrepet ved Utøya har fått gjennomført sine egen helseundersøkelse for å kartlegge påvirkningen av et slikt minnested. Naboer rundt det planlagte minnesmerket etter terrorangrepet ved Utøya har fått gjennomført sine egen helseundersøkelse for å kartlegge påvirkningen av et slikt minnested. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Naboene til det kommende minnesmerket ved Utøya har gjennomført sin egen helseundersøkelse for å vurdere den psykiske belastningen knyttet til stedsvalget.

Det er Ressursklinikken som har fått oppdraget med å gjøre en sakkyndig vurdering av den psykiske belastningen det valgte stedet for minnesmerket etter terrorangrepet på Utøya i 2011 medfører for naboene, melder NRK , som har fått innsikt i deler av arbeidet.

I en midlertidig rapport går det fram at flere av dem som hittil er undersøkt, står i fare for å utvikle varig helseskade, dersom minnesmerket plasseres ved Utøya-kaia som planlagt.

Utøya-naboene har også saksøkt staten ved Kommunal- og moderniseringsdepartementet (KMD) og AUF som eier hver sin del av tomten som er planlagt utbygd. Fredag går fristen for tilsvar fra de saksøkte ut.

Generalsekretær Sindre Lysø i AUF vil ikke kommentere saken før det er klart.

Torsdag kunngjorde Statsbygg formelt på Doffin, som er den nasjonale kunngjøringsdatabasen for offentlige anskaffelse, at kontrakten på 227 millioner for å bygge minnesmerket på Utøyakaia er tildelt entreprenørselskapet Skanska og det tyske firmaet Ernst Strassazher.

Selve kunstverket vil bestå av 77 smale bronsesøyler som skal symbolisere hver av de drepte. Totalt vil minnesmerket over de drepte koste over 300 millioner kroner.

Andre saker å lese

Tenåring mistet førerkortet etter 162 km/t på E16

08-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En tenårsgutt mistet førerkortet etter å ha kjørt i 162 km/t i 80-sonen på E16 ved Børdalsmoen på Ringerike. Utrykningspolitiet (UP) gjennomførte fartskontrollen onsdag kveld, og i tillegg til førerkortbeslaget...

Les mer i RingeriksAvisa

Utdanningsdirektoratet vil bygge videregående skole på nytt

08-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Utdanningsdirektoratet vil bygge videregående skole på nytt

Utdanningsdirektoratet foreslår de største endringene i videregående skole siden 1994.

Les mer i RingeriksAvisa

Egenandel for båretransport kan mer enn dobles

08-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Egenandel for båretransport kan mer enn dobles

Regjeringen foreslår å doble egenandelen på båretransport fra 3090 til 7400 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Paraglider gikk ned i skogen ved Kongens Utsikt

07-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene ble tirsdag ettermiddag fraktet til Ringerike legevakt etter at en paraglider gikk ned mellom trær i området ved Dronningens Utsikt og Kongens Utsikt i Hole.

Les mer i RingeriksAvisa