fredag, 04 september 2020 13:16

Alkoholsalget i Norge går rett til værs

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Nordmenn har kjøpt langt mer alkohol i Norge så langt i år. Nordmenn har kjøpt langt mer alkohol i Norge så langt i år. Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

 

 

Med tilnærmet full stopp i grensehandelen gikk salget av alkohol i Norge til værs i 2. kvartal i år.

I andre kvartal i år kjøpte nordmenn 8.557.000 liter ren alkohol utenom taxfree. Det er 21 prosent mer enn i 2. kvartal i fjor, viser nye tall fra Statistisk sentralbyrå.

Økningen er størst på vin der det ble solgt 31,7 prosent mer alkohol, mens øl har den laveste økningen på 11,6 prosent.

Ser man første halvår under ett, ble det omsatt 14.502.000 liter ren alkohol. Her var veksten fra samme periode i 2019 på 15,1 prosent.

Årsaken til det økte alkoholsalget er trolig at det nesten ikke har vært grensehandel. Nordmenn brukte bare 28 millioner kroner på grensehandel i andre kvartal i år, mot 4,1 milliarder kroner i samme periode i fjor. Det er en nedgang på 99 prosent.

NTB

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 8 / 2026

21-02-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 8 / 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra timer til år – aktor vil bevise at Høiby utsatte Haukland for et fryktregime…

20-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Fra timer til år – aktor vil bevise at Høiby utsatte Haukland for et fryktregime

Etter tre uker med fokus på påståtte voldtekter skifter rettssaken mot Marius Borg Høiby tema. Nå skal forholdet til ekskjæresten Nora Haukland belyses.

Les mer i RingeriksAvisa

Eks-prins Andrew pågrepet av politiet

19-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eks-prins Andrew pågrepet av politiet

Andrew Mountbatten-Windsor, bror av Storbritannias kong Charles, er pågrepet for misbruk av et offentlig embete.

Les mer i RingeriksAvisa

Storbritannia truer med blokkering av nettselskaper som ikke fjerner ulovlige bi…

19-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Storbritannia truer med blokkering av nettselskaper som ikke fjerner ulovlige bilder

Storbritannia kommer framover til å kreve at teknologigiganter fjerner intime bilder som er lagt ut uten samtykke innen 48 timer, eller risikere store bøter.

Les mer i RingeriksAvisa