fredag, 04 september 2020 13:16

Alkoholsalget i Norge går rett til værs

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Nordmenn har kjøpt langt mer alkohol i Norge så langt i år. Nordmenn har kjøpt langt mer alkohol i Norge så langt i år. Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

 

 

Med tilnærmet full stopp i grensehandelen gikk salget av alkohol i Norge til værs i 2. kvartal i år.

I andre kvartal i år kjøpte nordmenn 8.557.000 liter ren alkohol utenom taxfree. Det er 21 prosent mer enn i 2. kvartal i fjor, viser nye tall fra Statistisk sentralbyrå.

Økningen er størst på vin der det ble solgt 31,7 prosent mer alkohol, mens øl har den laveste økningen på 11,6 prosent.

Ser man første halvår under ett, ble det omsatt 14.502.000 liter ren alkohol. Her var veksten fra samme periode i 2019 på 15,1 prosent.

Årsaken til det økte alkoholsalget er trolig at det nesten ikke har vært grensehandel. Nordmenn brukte bare 28 millioner kroner på grensehandel i andre kvartal i år, mot 4,1 milliarder kroner i samme periode i fjor. Det er en nedgang på 99 prosent.

NTB

Andre saker å lese

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

13-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

Arbeidet er i gang med å fjerne Trump-navnet fra det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

13-06-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

Den siste uka har det vært flere betydelige eiendomstransaksjoner i Ringerike. Størst av alle er salget av Knestanggata 7 til nær 23 millioner kroner. Også næringseiendom og nyoppførte boliger på...

Les mer i RingeriksAvisa

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

13-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

Et stykke skolehistorie på Ullerål kan nå få nye eiere. Ringerike kommune selger den gamle skoleeiendommen i Sagaveien 32.

Les mer i RingeriksAvisa

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

12-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

Eldre vil prege Norge fremover. I 2032 er det flere eldre enn unge i Norge, og etter 2046 er det bare innvandring som holder befolkningsveksten i gang, ifølge SSB.

Les mer i RingeriksAvisa