fredag, 04 september 2020 13:16

Alkoholsalget i Norge går rett til værs

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Nordmenn har kjøpt langt mer alkohol i Norge så langt i år. Nordmenn har kjøpt langt mer alkohol i Norge så langt i år. Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

 

 

Med tilnærmet full stopp i grensehandelen gikk salget av alkohol i Norge til værs i 2. kvartal i år.

I andre kvartal i år kjøpte nordmenn 8.557.000 liter ren alkohol utenom taxfree. Det er 21 prosent mer enn i 2. kvartal i fjor, viser nye tall fra Statistisk sentralbyrå.

Økningen er størst på vin der det ble solgt 31,7 prosent mer alkohol, mens øl har den laveste økningen på 11,6 prosent.

Ser man første halvår under ett, ble det omsatt 14.502.000 liter ren alkohol. Her var veksten fra samme periode i 2019 på 15,1 prosent.

Årsaken til det økte alkoholsalget er trolig at det nesten ikke har vært grensehandel. Nordmenn brukte bare 28 millioner kroner på grensehandel i andre kvartal i år, mot 4,1 milliarder kroner i samme periode i fjor. Det er en nedgang på 99 prosent.

NTB

Andre saker å lese

Sp og Høyres drivstoffkrangel fortsetter: – Har feilanalysert energimarkedet

18-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sp og Høyres drivstoffkrangel fortsetter: – Har feilanalysert energimarkedet

Trygve Slagsvold Vedum angriper Høyre og anklager partiet for å ha snudd om drivstoffavgifter midt i en priskrise. Høyre kaller Sp-lederens utspill politisk teater.

Les mer i RingeriksAvisa

Rekordmange svensker smittet av flått-viruset TBE

18-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Rekordmange svensker smittet av flått-viruset TBE

Nesten 450 tilfeller av den flåttbårne sykdommen TBE er meldt inn til svenske helsemyndigheter så langt i år. Det er ny rekord – lenge før sesongen er over.

Les mer i RingeriksAvisa

John Fredriksen fortsatt Norges rikeste – formuen økte med 63 milliarder

17-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

John Fredriksen fortsatt Norges rikeste – formuen økte med 63 milliarder

John Fredriksen (82) beholder plassen som Norges rikeste på Kapitals årlige liste. Formuen hans anslås til 325 milliarder kroner – 63 milliarder mer enn i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa

Ap vil ha strengere regulering av datasentre

17-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Ap vil ha strengere regulering av datasentre

Arbeiderpartiet varsler strengere regulering av datasenterindustrien i Norge, som i år trolig vil forbruke over 3,3 TWh strøm – en dobling siden 2023.

Les mer i RingeriksAvisa