onsdag, 28 oktober 2015 13:06

Duste-Norge: Har 18-årsgrense på lakris

Skrevet av

Det måtte et regjeringsskifte til før den store lakrispipediskusjonen kan gå mot slutten. Helsedepartementet foreslår at produkter som lakrispiper ikke lenger må være skjult inne på tobakksrom.

I tillegg foreslås det at aldersgrensen på 18 år for lakrispipene oppheves. – Det er nok mange som nå puster lettet ut ved at de slipper å bryte loven fordi de deler lakrispiper med barna sine, sier Haakon Dagestad, Kommunikasjonssjef i Travel Retail Norway.

I et høringsnotat vedrørende implementering av EUs nye tobakksproduktdirektiv som er sendt ut av Helse- og omsorgsdepartementet foreslås det nye unntak i tobakksskadeloven. Blir endringene vedtatt vil man igjen kunne finne Malacos Skipper Pipes, kjent som lakrispipene, ute i landets taxfree-butikker. – Jeg tror den viktigste endringen er at 18-årsgrensen oppheves. Det er nok noen som har fått litt sjokk når de blir spurt om å fremvise legitimasjon for å handle lakris, sier Dagestad.

Andre saker å lese

Krematorium i evakuert etter røykutvikling

05-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fire personer ble onsdag tilsett av helsepersonell etter ukontrollert røykutvikling i en ovn på et krematorium i Stavanger. Alle framstår uskadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Prostituert kvinne siktet for sex med mindreårig – gutt anmeldt for sexkjøp

05-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prostituert kvinne siktet for sex med mindreårig – gutt anmeldt for sexkjøp

En kvinne i 50-årene er siktet for seksuell omgang med barn etter at hun skal ha solgt seksuelle tjenester til en tenåring under seksuell lavalder i Lillestrøm.

Les mer i RingeriksAvisa

Gangvei stenges

04-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Det skal legges vannledning til Vesterntangen og i elva ved siden av Overmannsund bro.

Les mer i RingeriksAvisa

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

04-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård sier han sendte Bane Nor hjem med en ryddejobb etter at det tirsdag ble skapte usikkerhet om viktige jernbaneprosjekter.

Les mer i RingeriksAvisa