mandag, 02 november 2015 09:03

Flere ungdommer dør i trafikken

Skrevet av
Unge menn er risikoutsatte i trafikken. Unge menn er risikoutsatte i trafikken. Foto: Anders Aa. Hagen

Hittil i år er hver fjerde trafikkdrepte mellom 16 og 24 år. – Dette er en tragisk situasjon, sier Ann-Kathrin Årøen i Trygg Trafikk.

Fra januar til og med oktober 2015 har 25 ungdommer omkommet i trafikken. Totalt har 100 mennesker mistet livet på veiene, viser foreløpige tall fra Trygg Trafikk.

– Det er alltid vondt når våre nærmeste rammes av ulykker. Verst er tapet av barn og ungdom, sier kommunikasjonssjef Ann-Kathrin Årøen i Trygg Trafikk.

Utsatte unge menn

På samme tid i 2014 hadde 19 ungdommer i alderen 16 til 24 år omkommet på veiene. De utgjorde 14 prosent av de trafikkdrepte.

– Totalt sett ser vi en klar nedgang i antall omkomne i veitrafikken, men en økning blant ungdom. Vi har ingen umiddelbare forklaringer på hvorfor det er slik, sier Årøen.

Syv av de omkomne ungdommene er kvinner, mens 18 er menn.

– Vi vet at unge menn er mest utsatte i trafikken. Det kan gå galt når manglende erfaring kombineres med høy fart, farlige forbikjøringer, bruk av rusmidler eller annen risikabel oppførsel, sier kommunikasjonssjefen.

Hun understreker likevel at ungdom flest er ansvarsfulle, hensynsfulle og smarte trafikanter, som hverken setter eget eller andres liv på spill.

Trygg Trafikk krever tiltak

13 av de omkomne ungdommene var bilførere, seks var bilpassasjerer, fem døde på motorsykkel, mens en var fotgjenger.

– Noen er på feil sted, til feil tid. Men de fleste som dør på veiene har kjørt for fort, ikke brukt bilbelte eller vært uoppmerksomme. At ulykkene skyldes menneskelige feil, gjør dem ikke mindre tragiske, sier Årøen.

Kommunikasjonssjefen mener politikerne i større grad må fokusere på tiltak overfor trafikantene. Dette må skje i tillegg til satsingen på veibygging.

– Vi trenger langt flere politikontroller, vi trenger effektive kampanjer overfor ungdom og andre risikogrupper. I tillegg trenger vi mer trafikkopplæring inn i ungdomsskolen og videregående skole, sier hun.

Trygg Trafikk mener at en betydelig styrking av holdnings- og opplæringsarbeidet vil være helt nødvendig for å kunne oppfylle nasjonale målsetninger over tid.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - dette ble solgt i begynnelsen av april

11-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - dette ble solgt i begynnelsen av april

Det har vært god aktivitet i eiendomsmarkedet i Ringerike de første dagene i april. Den høyeste registrerte overdragelsen gjelder Storgata 1, som gikk for 20 millioner kroner. Flere boliger har...

Les mer i RingeriksAvisa

Nasjonal krise: Norge til VM – staten åpner ølkrana etter kl. 03.00

10-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nasjonal krise: Norge til VM – staten åpner ølkrana etter kl. 03.00

Det er ikke ofte regjeringen må gripe inn med ekstraordinære tiltak for å håndtere nasjonale krisetilstander. Pandemi, flom, krig – og nå: Norge i fotball-VM.

Les mer i RingeriksAvisa

Felleskjøpet i Hønefoss får søndagsåpent hagesenter

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra og med søndag 12. april åpner Felleskjøpet i Hønefoss sitt hagesenter også på søndager.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

10-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Pressemelding fra ifi.no - avatar Pressemelding fra ifi.no

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

Våren er høysesong for vedlikeholdsarbeid ute, og mange er raske med å finne frem vaskekost og malerulle når sola titter frem. Men det er ikke alt som bør gjøres med...

Les mer i RingeriksAvisa