onsdag, 17 februar 2021 07:49

Regjeringen dropper planene om portforbud

Skrevet av
Justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H) (t.v.) og kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V) mener det var rett å sende forslaget om portforbud ut på høring, selv om forslaget nå er lagt bort. Justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H) (t.v.) og kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V) mener det var rett å sende forslaget om portforbud ut på høring, selv om forslaget nå er lagt bort. Foto: Heiko Junge / NTB

Regjeringen dropper å legge fram et lovforslag om portforbud for Stortinget. Det bekrefter justisminister Monica Mæland (H) overfor NRK.

– Det er vår oppfatning at vi ikke har bruk for portforbud som tiltak. Vi mener likevel at det var riktig å utrede dette, i en usikker situasjon, sier Mæland til NRK.

Regjeringen har ønsket en hjemmel om å innføre portforbud dersom koronasmitten kom ut av kontroll. Etter at forslaget har vært på høring, er det nå klart at planene legges bort.

Justisdepartementet mottok over 1.400 høringsinnspill, de aller fleste var vært kritiske til forslaget.

Hos regjeringspartner Venstre er man fornøyde med at forslaget blir liggende.

– Høringsrunden ga oss mange gode innspill til hvorfor portforbud er så inngripende og hvorfor vi ikke trenger det. Vi har hatt et tillitsbasert system i smittevernpolitikken, og det har fungert godt, sier Venstre-leder Guri Melby.

Selv om forslaget nå er stoppet, mener de to statsrådene at det var rett å sende forslaget ut på høring.

– Jeg skal erkjenne at Venstre var skeptisk til å legge det ut på høring, men jeg mener likevel at det var riktig å gjøre grunnarbeidet og gjennomføre en høringsprosess. At vi fikk fram motforestillinger er en styrke i den situasjonen vi nå står i, sier Melby.

Andre saker å lese

USA og Iran med store angrep mot hverandre i natt

08-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

USA gjennomførte omfattende angrep mot Iran i natt og kaller det en gjengjeldelse for kommersielle skip som ble truffet av raketter i Hormuzstredet. Iran svarte med å angripe amerikanske baser.

Les mer i RingeriksAvisa

McDonald’s må få være McDonald’s også i Hønefoss

07-07-2026 Nyheter Frank Tverran med AI-støtte - avatar Frank Tverran med AI-støtte

McDonald’s må få være McDonald’s også i Hønefoss

Ringerike kommune sa først nei til en egen ID-mast for McDonald’s på Hvervenkastet. Etter flere runder endte saken heldigvis med en løsning: én felles skiltmast for McDonald’s og Esso. Det...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølge herjer i Europa – meteorologen advarer norske reisende

07-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølge herjer i Europa – meteorologen advarer norske reisende

En ny hetebølge gryr i Spania og Frankrike, med temperaturer over 40 grader flere steder. Snart kommer den til Norge. Det er bare å glede seg.

Les mer i RingeriksAvisa

Norske bøker brukt til å trene KI: Et klart brudd på opphavsretten

07-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Norske bøker brukt til å trene KI: Et klart brudd på opphavsretten

Norske forfattere som Margit Sandemo, Jo Nesbø og Vigdis Hjort er brukt til å trene språkmodeller basert på kunstig intelligens, viser ny forskning.

Les mer i RingeriksAvisa