onsdag, 17 februar 2021 07:49

Regjeringen dropper planene om portforbud

Skrevet av
Justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H) (t.v.) og kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V) mener det var rett å sende forslaget om portforbud ut på høring, selv om forslaget nå er lagt bort. Justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H) (t.v.) og kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V) mener det var rett å sende forslaget om portforbud ut på høring, selv om forslaget nå er lagt bort. Foto: Heiko Junge / NTB

Regjeringen dropper å legge fram et lovforslag om portforbud for Stortinget. Det bekrefter justisminister Monica Mæland (H) overfor NRK.

– Det er vår oppfatning at vi ikke har bruk for portforbud som tiltak. Vi mener likevel at det var riktig å utrede dette, i en usikker situasjon, sier Mæland til NRK.

Regjeringen har ønsket en hjemmel om å innføre portforbud dersom koronasmitten kom ut av kontroll. Etter at forslaget har vært på høring, er det nå klart at planene legges bort.

Justisdepartementet mottok over 1.400 høringsinnspill, de aller fleste var vært kritiske til forslaget.

Hos regjeringspartner Venstre er man fornøyde med at forslaget blir liggende.

– Høringsrunden ga oss mange gode innspill til hvorfor portforbud er så inngripende og hvorfor vi ikke trenger det. Vi har hatt et tillitsbasert system i smittevernpolitikken, og det har fungert godt, sier Venstre-leder Guri Melby.

Selv om forslaget nå er stoppet, mener de to statsrådene at det var rett å sende forslaget ut på høring.

– Jeg skal erkjenne at Venstre var skeptisk til å legge det ut på høring, men jeg mener likevel at det var riktig å gjøre grunnarbeidet og gjennomføre en høringsprosess. At vi fikk fram motforestillinger er en styrke i den situasjonen vi nå står i, sier Melby.

Andre saker å lese

Bakfra på brua

12-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bakfra på brua

Nødetatene måtte rykke ut ved 10.30-tiden onsdag formiddag. Det var to personbiler involvert i en påkjørsel bakfra.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljefondet satte ny rekord i første halvår

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Oljefondet satte ny rekord i første halvår

Oljefondet tjente 1 753 milliarder kroner i første halvår 2026. Det er den høyeste kroneavkastningen fondet noen gang har hatt i løpet av et halvår.

Les mer i RingeriksAvisa

Hole har flest helleristningsfelt i Buskerud

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hole har flest helleristningsfelt i Buskerud

Hole er kommunen med flest kjente helleristningsfelt i Buskerud. Alle stammer fra bronsealderen, og nå setter Buskerud fylkeskommune opp nye informasjonsskilt ved flere av kulturminnene.

Les mer i RingeriksAvisa

SpareBank 1 vil hjelpe flere unge inn i arbeidslivet

12-08-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

SpareBank 1 vil hjelpe flere unge inn i arbeidslivet

SpareBank 1-alliansen går inn som partner i regjeringens Ungdomsløft. Målet er å gi flere unge arbeidserfaring og få 30.000 flere under 30 år i jobb innen 2030.

Les mer i RingeriksAvisa