tirsdag, 13 september 2022 08:24

Ulovlig bruk av droner skaper problemer ved norske flyplasser

Skrevet av
All ulovlig droneflyging rundt norske flyplasser blir anmeldt av Avinor. All ulovlig droneflyging rundt norske flyplasser blir anmeldt av Avinor. Foto: Geir Olsen / NTB

Ulovlig bruk av droner rundt norske flyplasser er et økende problem for Avinor. Bare på Oslo lufthavn skjer det 50 ganger i måneden.

Det er ikke lov å fly med drone nærmere enn fem kilometer fra lufthavner med mindre noe annet er avtalt. Avinor, som er den største eieren av norske flyplasser, opplever at problemet med ulovlig flygning med drone rundt flyplassene er et økende problem, skriver NRK.

– Ulovlig droneflyging har ved flere tilfeller forstyrret flytrafikken kraftig ved flere av Avinors lufthavner, sier Mats Gjertsen, leder for trafikkstyring og deteksjon av droner i Avinor.

– I verste fall kan en kollisjon mellom fly og drone føre til et flyhavari. I Avinor ser vi svært alvorlig på dronebruk rundt lufthavnene, og vil politianmelde enhver sak hvor droner utgjør en fare for flytrafikken, sier Gjertsen.

Bøtene starter på 8.000 kroner og går oppover, alt etter alvorlighetsgraden. Dersom en flyplass må stenge fordi det er observert en drone i området, kan det utløse et erstatningsansvar i millionklassen.

– Vi har en oppfattelse av at mange av dem som kjøper droner til privat bruk ikke kjenner godt nok til regelverket og vi reagerer på flere måter om vi får en anmeldelse, sier Per Øyvind Haugen, politiinspektør i Politidirektoratet.

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa