onsdag, 18 januar 2023 07:51

Kjøttbransjen spår kraftig økning i kjøttprisene

Skrevet av
Kjøttbransjen mener at kjøttprisene kommer til å gå opp med 20 prosent i år. Kjøttbransjen mener at kjøttprisene kommer til å gå opp med 20 prosent i år. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Kjøttprodusentene tror at kjøttprisene kommer til å stige så mye som 20 prosent framover. Strømprisene er en sterkt medvirkende faktor.

Det siste året har forbrukerprisindeksen på kjøtt gått opp 13,5 prosent, fisk har økt med 13,6 prosent og meierivarer har gått opp med 10,6 prosent, skriver Nettavisen.

Nå spår Kjøttleverandørenes forening (KLF) at prisene på kjøtt skal videre opp. Enkelte medlemsbedrifter spår at prisene skal opp 20 prosent. KLF har 140 medlemsbedrifter og står for rundt 60 prosent av kjøtt- og eggproduktene i dagligvarebutikkene.

Prisøkningen kommer ifølge KLF av at det må kompenseres for økningen i bøndenes produksjonskostnader. Her spiller prisveksten på strøm inn ettersom kjøtt- og fjærfebransjen er en svært strømintensiv sektor.

Gjennom nesten alle produksjonsledd er sentrale elementer varme til koking og strøm til kjøling og frysing.

Andre saker å lese

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

11-07-2025 Musikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

Countryartisten Bjøro Håland (81) ble lagt inn på sykehus etter en konsert i Kristiansand.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump varsler Russland-nyhet mandag

11-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump varsler Russland-nyhet mandag

USAs president Donald Trump sier at han kommer med en «stor» Russland-kunngjøring mandag, uten å utdype.

Les mer i RingeriksAvisa

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

11-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

Tilstanden til to av dem som ble tatt til sykehus etter bussbrannen i Nordre Follo, beskrives fortsatt som alvorlig.

Les mer i RingeriksAvisa