torsdag, 19 januar 2023 11:34

Styringsrenten holdes uendret – som ventet

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Sentralbanksjef i Norges Bank Ida Wolden Bache holder pressekonferanse om rentebeslutning. Sentralbanksjef i Norges Bank Ida Wolden Bache holder pressekonferanse om rentebeslutning. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Norges Bank holder renten på samme nivå som i dag, på 2,75 prosent. Men det vil være behov for å øke den mer senere, ifølge Norges Bank.

Utsiktene for norsk økonomi er mer usikre enn normalt, opplyser Norges Bank.

– Det videre forløpet for renten vil avhenge av den økonomiske utviklingen. Mest sannsynlig hever vi renten i mars, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache.

Styringsrenten i Norge er renten som bankene får på sine innskudd i Norges Bank, og påvirker dermed i stor grad boliglånsrentene – som pleier å være noe høyere.

De fleste ekspertene hadde på forhånd regnet med at renten skulle holdes uendret.

NTB

Andre saker å lese

De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye

09-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye

De første skattemeldingene sendes ut i dag. 2,7 millioner nordmenn ligger an til å få igjen på skatten i år, melder skatteetaten.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

09-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

Oljeprisen hoppet natt til mandag til det høyeste nivået på flere år. Hoppet dro ned børsene i Asia.

Les mer i RingeriksAvisa

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

08-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen personer ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

07-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

Ikke siden januar i fjor har Arbeiderpartiet gjort det dårligere på Nationen og Klassekampens måling. Epstein-avsløringene trekkes fram som en mulig forklaring.

Les mer i RingeriksAvisa