torsdag, 19 januar 2023 11:34

Styringsrenten holdes uendret – som ventet

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Sentralbanksjef i Norges Bank Ida Wolden Bache holder pressekonferanse om rentebeslutning. Sentralbanksjef i Norges Bank Ida Wolden Bache holder pressekonferanse om rentebeslutning. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Norges Bank holder renten på samme nivå som i dag, på 2,75 prosent. Men det vil være behov for å øke den mer senere, ifølge Norges Bank.

Utsiktene for norsk økonomi er mer usikre enn normalt, opplyser Norges Bank.

– Det videre forløpet for renten vil avhenge av den økonomiske utviklingen. Mest sannsynlig hever vi renten i mars, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache.

Styringsrenten i Norge er renten som bankene får på sine innskudd i Norges Bank, og påvirker dermed i stor grad boliglånsrentene – som pleier å være noe høyere.

De fleste ekspertene hadde på forhånd regnet med at renten skulle holdes uendret.

NTB

Andre saker å lese

Finaleklare Jonas Lovv: – Bevis fra resten av Europa på at dette er noe fett

15-05-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Finaleklare Jonas Lovv: – Bevis fra resten av Europa på at dette er noe fett

Norges artist Jonas Lovv gikk videre i Eurovision Song Contest etter å ha sunget rockelåten «Ya Ya Ya» i andre semifinale. Nå venter finalen lørdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Lastebilkran kan ha truffet jernbaneovergang nær Hokksund

15-05-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet jobber med å finne føreren av lastebil som veltet på E134 Mjøndalen og Hokksund. Ett kjørefelt er stengt, og lastebilens kran kan ha truffet jernbanen.

Les mer i RingeriksAvisa

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag

14-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag. Vi står i en tid der vi må få mer ut av ressursene, sier Unge Venstres leder.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp dobbelt så store som Høyre i ny måling

14-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp dobbelt så store som Høyre i ny måling

Fremskrittspartiet fortsetter å sveve høyt og får 31 prosents oppslutning i en måling fra FriFagbevegelse. Det er partiets høyeste målte oppslutning på 18 år.

Les mer i RingeriksAvisa