søndag, 21 mai 2023 09:18

Mye dyrere å avvikle pelsdyrnæringen enn forutsatt

Skrevet av
Staten har utbetalt mer enn 603 millioner kroner i erstatning til pelsdyrbønder som har avviklet driften. Her ser vi en gullrev i bur på pelsdyrgård sør for Gjøvik. Staten har utbetalt mer enn 603 millioner kroner i erstatning til pelsdyrbønder som har avviklet driften. Her ser vi en gullrev i bur på pelsdyrgård sør for Gjøvik. Arkivfoto: Heiko Junge / NTB

Staten har utbetalt mer enn 603 millioner kroner i erstatning til pelsdyrbønder som har avviklet driften. Det er rundt 100 millioner mer enn først antatt.

Det viser Landbruksdirektoratets årsrapport for 2022, melder Nationen.

Stortinget vedtok i 2019 at det ikke skal holdes pelsdyr i Norge. Regjeringen anslo den gang at det ville koste 505 millioner kroner å avvikle næringen.

Landbruksdirektoratet har mottatt til sammen 588 søknader om erstatning etter avvikling av pelsdyrhold. 99 søknader er fortsatt til behandling.

Andre saker å lese

Dette hageavfallet er ikke hageavfall

30-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dette hageavfallet er ikke hageavfall

Mange forbinder hageavfall med det som ryddes bort fra bed, plen og hekk. Men noen planter skal ikke leveres sammen med vanlig hageavfall i det hele tatt.

Les mer i RingeriksAvisa

Flere tatt i fartskontroll på Rv7 ved Rallerud

30-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet gjennomførte søndag kveld en fartskontroll på Rv7 ved Rallerud i Ringerike.

Les mer i RingeriksAvisa

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

30-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

Regjeringen følger opp stortingsvedtaket om reduserte avgifter på drivstoff, og fra 1. april vil alle satsene i veibruksavgiften på drivstoff settes til null.

Les mer i RingeriksAvisa

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

29-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

Fra før ligger Sveriges største vinmonopol og travleste bensinstasjon like ved norskegrensen. I påsken kommer enda en grunn for nordmenn til å krysse grensa.

Les mer i RingeriksAvisa