torsdag, 07 september 2023 10:12

Regjeringen setter av én milliard kroner til forskning på AI

Regjeringen setter av én milliard kroner til forskning på AI Foto: Unsplash

En satsing på én milliard kroner skal bidra til forskning på kunstig intelligens og hva slags konsekvenser teknologien kan ha for det norske samfunnet.

– Kunstig intelligens og maskinlæring kommer til å forandre samfunnet på måter vi fortsatt ikke forstår eller klarer å kontrollere, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).

Milliarden vil fordele seg over de neste fem årene. Målet er å få større innsikt om hvilke konsekvenser teknologiutviklingen har for samfunnet.

– Styrking av forskningsinnsatsen er avgjørende for at vi skal sikre at utviklingen skjer på en måte som er i tråd med våre verdier som samfunn, sier Støre.

– Må forstå samfunnskonsekvensene

Det er viktig både å forske på og utvikle AI-teknologi, men like viktig er det å forstå konsekvensene teknologien vil ha for samfunnet, understreker forsknings- og høyere utdanningsminister Sandra Borch (Sp).

– Norge er et av de mest digitaliserte landene i verden, og vi har et unikt utgangspunkt for å lykkes. Men vi trenger mer forskning, mer innovasjon og mer kompetanse for å få tatt i bruk de nye teknologiene, sier Borch.

Innovasjon i næringslivet

Forskningen skal undersøke hvilke konsekvenser AI (artificial intelligence) vil ha for blant annet økonomien, personvernet, undervisning og kunst og kultur. Den er også ment å gi mer kunnskap om nye digitale teknologier og muligheter for innovasjon i næringslivet og offentlig sektor.

– Forsknings- og innovasjonssatsingen kommer til å ha stor betydning for det norske samfunnet. I møte med de største utfordringene er det særlig viktig at vi mobiliserer i fellesskap. Regjeringen skal gjøre vår del av jobben, sette av de nødvendige ressursene og peke ut retningen, sier Støre.

Satsingen vil bli finansiert innenfor Kunnskapsdepartementets ramme.

Andre saker å lese

Verdens største studentundersøkelse

09-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Verdens største studentundersøkelse

Studentenes helse- og trivselsundersøkelse (SHoT) er Norges største kartlegging av hvordan studenter faktisk har det – fysisk, psykisk, sosialt og i studiesituasjonen.

Les mer i RingeriksAvisa

Mona Juul går av som ambassadør – fortsetter å forklare seg for UD

09-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Mona Juul går av som ambassadør – fortsetter å forklare seg for UD

Mona Juul går av som ambassadør etter kontakten som er avdekket med Jeffrey Epstein. – Alvorlig svikt i dømmekraft, mener Espen Barth Eide (Ap).

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 6

07-02-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 6

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

06-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

Kronprinsesse Mette-Marit beklager for situasjonen hun har plassert kongehuset i, i en ny uttalelse om det hun beskriver som sitt vennskap med Jeffrey Epstein.

Les mer i RingeriksAvisa