tirsdag, 31 oktober 2023 19:40

Siktet 35-åring fra Jevnaker løslates

Skrevet av
Fem personer er siktet etter at Jonas Henriksen 17. august ble funnet drept i nærheten av en hytte i Nes i Ådal. Tirsdag ble en av dem løslatt. Fem personer er siktet etter at Jonas Henriksen 17. august ble funnet drept i nærheten av en hytte i Nes i Ådal. Tirsdag ble en av dem løslatt. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

En 35 år gammel mann som er siktet etter drapet på Jonas Henriksen, er løslatt. En av de andre siktede har fått forlenget varetektsperioden med fire uker.

En 35 år gammel mann som er siktet i saken hvor Jonas Aarseth Henriksen ble funnet drept 17. august, ble tirsdag løslatt. Det skjer etter at tingretten ikke ga påtalemyndigheten medhold i begjæringen om fortsatt fengsling.

– Retten var ikke enig med oss, og det forholder vi oss til, sier politiinspektør Odd Skei Kostveit i Sørøst politidistrikt til NTB.

Han sier politiet ikke kommer til å anke tingrettens kjennelse.

På spørsmål om løslatelsen kan skade politiets etterforskning i saken, svarer politiinspektøren at de muligens må tilpasse etterforskningen, men at de fortsetter med den planen de har.

– Så får vi heller se hva slags konsekvenser det får, sier Kostveit.

– Retten har løslatt mannen fordi det ikke er skjellig grunn til mistanke, noe vi er helt enig i, sier 35-åringens forsvarer, advokat Ole Magnus Strømmen, til TV 2.

En annen av de siktede, en 30 år gammel mann, fikk derimot forlenget fengsling. Ringerike, Asker og Bærum tingrett har besluttet at mannen skal sitte ytterligere fire uker i varetekt – to av ukene i isolasjon. Han får brev- og besøksforbud i hele perioden. Han har ikke medieforbud lenger, skriver Ringerikes Blad.

Mennene er to av i alt fem personer som har blitt siktet etter at Jonas Henriksen ble funnet drept 17. august. Henriksen ble funnet i nærheten av en hytte i Nes i Ådal. Samtlige siktede har nektet straffskyld.

Beslektede artikler

Andre saker å lese

Minst 68 omkom i togkatastrofen i Spania: Tog fikk kjøre tross rødt lys

28-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Minst 68 omkom i togkatastrofen i Spania: Tog fikk kjøre tross rødt lys

Minst 68 personer omkom da to høyhastighetstog kolliderte i Spania onsdag morgen. Det ene toget fikk tillatelse til å kjøre tross rødt lys, ifølge transportministeren.

Les mer i RingeriksAvisa

Minst 39 døde i togkollisjon i Spania: – Folk slengt gjennom luften

28-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Minst 39 døde i togkollisjon i Spania: – Folk slengt gjennom luften

To høyhastighetstog på linjen mellom Madrid og Andalucía har kollidert. Minst 39 personer har mistet livet, opplyser lokale myndigheter til Sky News.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre om Putin-samtalen: – USA kan ikke være den eneste stemmen

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre om Putin-samtalen: – USA kan ikke være den eneste stemmen

Jonas Gahr Støre sier at Russlands president Vladimir Putin fikk klare meldinger fra ham og Finlands president Alexander Stubb under gårsdagens samtale.

Les mer i RingeriksAvisa

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

28-10-2026 Sport NTB - avatar NTB

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

Erling Braut Haaland skal ha vært tilgjengelig for et eksklusivt intervju med TV 2 under den forrige landslagssamlingen, men kanalen takket nei. Bakgrunnen var Citys økonomiske regelbrudd.

Les mer i RingeriksAvisa