tirsdag, 03 september 2024 09:26

Støre avviser ny EU-debatt

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
– Jeg ser ikke at en medlemsdebatt er det vi trenger i dag, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). – Jeg ser ikke at en medlemsdebatt er det vi trenger i dag, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). Foto: Beate Oma Dahle / NTB

Statsminister Jonas Gahr Støre mener vi ikke behøver noen ny EU-debatt i dag.

På en konferanse i Oslo mandag om veien videre for Norges forhold til EU var Støre en av innlederne.

På konferansen var også Italias tidligere statsminister Enrico Letta invitert. Han står bak en mye omtalt rapport om EUs økonomiske framtid. Letta mener at EU – og Norge – må bli bedre integrert, og han peker på at mer samarbeid er viktig for å styrke sikkerheten.

– Dersom vi ikke har et felles marked for finansielle tjenester, for kommunikasjon og for energiuavhengighet, har vi ingen sikkerhet, sa han.

Men på spørsmål fra Klassekampen om Støre ønsker en norsk debatt om medlemskap i EU, er han klar:

– Nei. Det er ikke tema nå. Vi står i en urolig sikkerhetspolitisk tid. Vi må holde fast i den brede enigheten om de viktigste sikkerhetspolitiske spørsmålene. EØS-avtalen har også viktig sikkerhetsbetydning for oss. Så får det gå en debatt om vårt forhold til Europa. Det er jeg åpen for. Men jeg ser ikke at en medlemsdebatt er det vi trenger i dag.

 

authentic indian style

NTB

Andre saker å lese

E18 stengt i begge retninger da Tesla brant og trailer sakset i Asker

14-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

I begge retninger på E18 ved Slependen er det trafikale problemer. I retning Drammen sperrer en trailer alle kjørefelt, og i retning Oslo sto en Tesla i brann.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra Steinsfjorden til Dnipro – vikingtidens bånd hedrer Ukraina

14-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra Steinsfjorden til Dnipro – vikingtidens bånd hedrer Ukraina

Nylig ble en norsk runestein fra vikingtiden gjenreist i Ukraina – ikke bare som et diplomati-gode, men som et sterkt symbol på de langvarige historiske forbindelsene mellom Norge og Ukraina...

Les mer i RingeriksAvisa

– Få studentene tilbake på campus

13-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

– Få studentene tilbake på campus

Mindre nettstudier og skjerm, og mer kollokvier og diskusjon i forelesningssalen. Det er utdanningsministerens klare oppfordring til rektorer.

Les mer i RingeriksAvisa

1300 tatt for fyllekjøring

13-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Utrykningspolitiet (UP) beslagla 6936 førerkort i 2025. 1332 av dem ble beslaglagt som følge av ruskjøring.

Les mer i RingeriksAvisa