tirsdag, 26 mars 2024 08:03

Økende EØS-skepsis blant nordmenn i ny undersøkelse

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener at Norge har fått mye igjen for den nå 30 år gamle EØS-avtalen. Men i en ny undersøkelse har skepsisen til avtalen økt. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener at Norge har fått mye igjen for den nå 30 år gamle EØS-avtalen. Men i en ny undersøkelse har skepsisen til avtalen økt. Foto: Lise Åserud / NTB

Under halvparten av de spurte i en ny meningsmåling svarer at de ville stemt for å beholde EØS-avtalen dersom det var folkeavstemning i dag.

Det viser en meningsmåling Norstat har gjennomført på oppdrag fra Dagsavisen.

På spørsmålet «dersom det var folkeavstemning om EØS-avtalen i morgen – ville du stemt ja eller nei?» svarer kun 46 prosent «ja». Dette tallet er historisk lavt, skriver avisen.

23 prosent svarer «nei» på samme spørsmål. Også dette er et lavt tall. 28 prosent svarer «vet ikke» og 3 prosent svarer at de ikke ville stemt.

Statsminister og EU-tilhenger Jonas Gahr Støre (Ap) sier til Dagsavisen at Norge får veldig mye igjen for EØS-avtalen og mener at EØS-avtalen har tjent norske interesser godt i 30 år

– Meningsmålinger som dette er en påminnelse om at vi må hegne om avtalen og snakke om hva den betyr for Norge, sier han.

Både Rødts leder Marie Sneve Martinussen og Senterpartiets parlamentariske leder Marit Arnstad peker på energipolitikken og strømprisene som noen av årsakene til at EØS- og EU-skepsisen fortsatt er stor i Norge.

I undersøkelsen er nordmenn også spurt om hvordan de ville stemt hvis det skulle dreie seg om Norge skulle bli medlem i EU. Her svarer 26 prosent at de er for et medlemskap, mens nei-motstanden fortsatt er solid med 49 prosent som ikke ville ha stemt for. Kun 3 prosent svarer at de ikke ville ha stemt.

Disse tallene viser også en lavere EU-oppslutning enn de siste årene. Siden 2020 har oppslutningen om et norsk EU-medlemskap ligget på rundt 30 prosent.

NTB

Andre saker å lese

Britannia Hotel i Trondheim fredes

28-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Britannia Hotel i Trondheim fredes

Det ærverdige Britannia Hotel i Trondheim fredes av Riksantikvaren. Det er første gang et hotell nord for Dovrefjell fredes.

Les mer i RingeriksAvisa

Flokk med kyr inntok E16 ved Jevnaker

28-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ti-tolv kyr skapte problemer da de kom seg ut på E16 i Jevnaker. De er nå tilbake igjen i naturen, ifølge politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Fant levninger i drikkevannskilde

27-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet mener beinrestene som ble funnet i et vann ved Røysjømarka i Buskerud tidligere i mai, stammer fra en mann i 30-årene.

Les mer i RingeriksAvisa

Over 26.000 kommuneansatte kan bli tatt ut i streik fra 3. juni

27-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dersom partene i kommuneoppgjøret ikke blir enige, går over 8500 ut i streik i morgen. Fra 3. juni trappes en eventuell streik kraftig opp.

Les mer i RingeriksAvisa