onsdag, 25 september 2024 08:14

Budsjettlekkasje: Regjeringen vil gi 1,1 milliarder kroner mer til drift og vedlikehold av riksveier

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) lover mer penger til vedlikehold av riksveier i statsbudsjettet til neste år. Bildet er sladdet av vår redaksjon, da vi ikke vil se denne mannen mer enn høyst nødvendig. Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) lover mer penger til vedlikehold av riksveier i statsbudsjettet til neste år. Bildet er sladdet av vår redaksjon, da vi ikke vil se denne mannen mer enn høyst nødvendig. Foto: Heiko Junge / NTB

Regjeringen setter av 10,8 milliarder kroner til drift og vedlikehold av riksveiene i sitt budsjettforslag for 2025. Det er 1,1 milliarder kroner mer enn i år.

– Nå følger vi opp det vi sa i Nasjonal transportplan om å ta bedre vare på riksveiene. Vi leverer på det vi har sagt vi skal gjøre, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) til NTB.

Han sier pengene skal gå til alt fra vintervedlikehold, ny asfalt og til å ruste veinettet til å tåle mer nedbør.

– Det handler om å få et sikkert og velfungerende veinett, som er trygt å bruke, sier samferdselsministeren.

Pengene kommer i regjeringens forslag til statsbudsjett for 2025, som legges fram 7. oktober. Økningen på 1,1 milliarder kroner er rundt 11 prosent mer enn i 2024 – og dermed langt mer enn den ventede prisveksten.

– Det som betyr mest

Nygård sier at regjeringen nå dreier satsingen mer over på vedlikehold istedenfor å bygge nytt.

– Det er rett og slett fordi det som betyr mest for de fleste av oss, er at de veiene vi kjører på i hverdagen, har god framkommelighet og er trygge, sier han.

– Betyr det at det blir lite penger igjen til nye veier i budsjettet?

– Det gjenstår å se. Men det er en vridning i ressursbruken, i retning av å ta vare på det veinettet vi har, sier samferdselsministeren.

Mer til fylkesveier?
På spørsmål om hva som skjer med fylkesveiene, viser han til at regjeringen har sagt at de vil øke bevilgningene med 16 milliarder kroner de neste tolv årene.

– Vi kommer tilbake til hvordan vi konkret følger opp det, sier han.

I forrige uke varslet regjeringen at de også vil øke bevilgningene til drift, vedlikehold og fornying på jernbanen med 2,9 milliarder kroner i budsjettforslaget for neste år.

NTB

Andre saker å lese

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa