torsdag, 01 mai 2025 09:22

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Ukraina og USA er enige om en avtale som sikrer amerikanerne førsterett til nye avtaler om utvinning av mineraler og andre naturressurser i Ukraina. Bildet er fra en ilmenitt-gruve i Kirovohrad-regionen i Ukraina. Ukraina og USA er enige om en avtale som sikrer amerikanerne førsterett til nye avtaler om utvinning av mineraler og andre naturressurser i Ukraina. Bildet er fra en ilmenitt-gruve i Kirovohrad-regionen i Ukraina. Foto: AP / NTB

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Avtalen vil gi USA fortrinnstrett når det gjelder nye investeringsprosjekter for å utvinne Ukrainas naturressurser, inkludert aluminium, grafitt, olje og naturgass, sier en kilde til Bloomberg.

De er også enige om at det skal opprettes et felles amerikansk-ukrainsk fond for gjenoppbygging av det krigsherjede landet.

Ukrainas næringsminister Julija Svyrydenko, som undertegnet avtalen i Washington, sier at det viktigste i avtalen er at alle ressurser på ukrainsk territorium og i territorialfarvann tilhører Ukraina.

På X skriver hun at det er den ukrainske staten som bestemmer hva og hvor man skal utvinne, men at fondet vil bli styrt i fellesskap.

Over 20 typer råvarer

USA har bedt om tilgang til over 20 typer råvarer fra Ukraina som regnes som strategisk viktige for landets sikkerhet og industri. Dette dreier seg ikke kun om metaller, men også om olje og naturgass.

Blant dem er titan, som brukes i fly og romfart, samt uran som brukes til kjernekraft, medisinsk utstyr og våpen. Ukraina har også litium, grafitt og mangan, som brukes i batterier til elektriske kjøretøy.

Avtalen ses på som avgjørende for å opprettholde Trumps velvilje overfor Ukraina, mens Trump-administrasjon presser på for å avslutte krigen som begynte da Russland iverksatte sin fullskalainvasjon av Ukraina for mer enn tre år siden.

Vil gi Ukrainerne sikkerhet

Ukraina var innledningsvis bekymret for å gi fra seg for mye av landets rikdom, men USA mener avtalen vil gi Ukrainerne sikkerhet mot russisk aggresjon siden amerikanske selskaper er aktive i landet.

– Denne avtalen signaliserer tydelig til Russland at Trump-administrasjonen er forpliktet til en fredsprosess sentrert rundt et fritt, suverent og velstående Ukraina på lang sikt, sier finansminister Scott Bessent.

Vil tiltrekke seg globale investeringer

Ifølge Svyrydenko skal USA bidra til fondet, som vil tiltrekke seg globale investeringer.

– I tillegg til direkte økonomiske bidrag, kan de også gi ny bistand – for eksempel luftvernsystemer for Ukraina, skriver Svyrydenko videre, ifølge Reuters.

Framtidig amerikansk militærhjelp til Ukraina vil bli regnet som USAs bidrag til dette fondet, men amerikanerne skal ha droppet et krav om at også tidligere amerikansk støtte skulle telle som bidrag.

Avtalen har en varighet på ti år.

NTB

Andre saker å lese

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa

Når ord blir svada

08-09-2025 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når ord blir svada

(Leder) Det er stortingsvalg. Vanligvis hører det med å følge debatter på TV og radio for å få et klarere bilde av hva partiene vil. Men ærlig talt: jeg orker ikke...

Les mer i RingeriksAvisa

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

08-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

Tre kvinner på 18 og 19 år er funnet omkommet etter brannen i Hamar. Ytterligere én jevnaldrende kvinne er savnet. – Dypt tragisk sak, sier politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

18-åring arrestert i Hønefoss

07-09-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte en 18-åring en tur til Drammen og politiets arrest. Han lagde bråk og var veldig beruset. Det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa