tirsdag, 20 mai 2025 12:53

Vi trenger industrivekst – men ikke på bekostning av Tyrifjorden

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Frank Tverran er redaktør i RingeriksAvisa.no Frank Tverran er redaktør i RingeriksAvisa.no

(LEDER) Billerud Viken AS ønsker å etablere en ny treforedlingsfabrikk på det gamle industriområdet til Norske Skog Follum i Hønefoss. Planen er ambisiøs, arbeidsplassene fristende og videreforedlingen av norske råvarer høyst ønskelig. Likevel har Miljødirektoratet sagt et tydelig nei – og det er et vedtak det er verdt å lytte til.

Mange i Ringerike husker Follum-tida med både stolthet og frustrasjon. Papirfabrikken var en hjørnesteinsbedrift, men vi må også være ærlige om de miljøproblemene som fulgte med. Flere ganger opplevde vi uhell som førte til at elva nærmest ble tapetsert av papirmasse. Den gang var kravene til vannkvalitet svakere enn i dag – og teknologien dårligere. Likevel gikk det ikke ubemerket hen.

I dag er kravene til vannmiljø og økologisk tilstand skjerpet. Oslofjorden, som allerede er i krise, tåler ikke ytterligere tilførsler av nitrogen og oksygenforbrukende stoffer. Og Tyrifjorden, med sine sårbare våtmarksområder og RAMSAR-vernede deltaområder, er ikke en resipient som kan ofres for industrivekst.

Miljødirektoratets avslag er ikke et uttrykk for industrifiendtlighet, men for et nødvendig vern av økologiske grenseverdier. Det er verdt å merke seg at de foreslåtte utslippene, selv med beste tilgjengelige teknologi, er i øvre sjikt for hva som anses forsvarlig. Utslippene av KOF (kjemisk oksygenforbrukende stoff) er så store at de ville vært det tredje høyeste i landet. Samtidig vet vi at Storelva og Begna fortsatt sliter med å oppnå god økologisk tilstand, etter å ha blitt påvirket av tidligere utslipp i tiår.

Likevel er det på sin plass å stille spørsmålet: Er det virkelig ikke mulig å etablere produksjon med enda bedre renseteknologi? Kan man tenke seg en annen lokalisering der belastningen på sårbar natur og vassdrag er mindre? Eller må vi revurdere hele prosessmetoden?

Vi trenger bærekraftige arbeidsplasser og bedre utnyttelse av norske råvarer. Det er det bred enighet om. Men en framtidsrettet industri må spille på lag med naturen, ikke bryte med den. Å bruke det gamle Follum-området gir mange fordeler – som infrastruktur og arealbruk – men det fritar oss ikke fra å stille krav til det som skal slippes ut i våre felles vannveier.

Vi håper Billerud Viken AS tar dette avslaget som en oppfordring til nytenkning – ikke som en endestasjon. For i framtidens Ringerike må industri og miljø gå hånd i hånd.

Lest 23702 ganger
Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

– Få studentene tilbake på campus

13-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

– Få studentene tilbake på campus

Mindre nettstudier og skjerm, og mer kollokvier og diskusjon i forelesningssalen. Det er utdanningsministerens klare oppfordring til rektorer.

Les mer i RingeriksAvisa

1300 tatt for fyllekjøring

13-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Utrykningspolitiet (UP) beslagla 6936 førerkort i 2025. 1332 av dem ble beslaglagt som følge av ruskjøring.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

13-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

Regjeringen vil nedsette en ekspertgruppe som skal undersøke om Nav fungerer optimalt og om det er godt nok rustet for fremtiden.

Les mer i RingeriksAvisa

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

12-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

Jevnaker kommune har nådd en milepæl som få andre kan vise til - i 2025 var samtlige nye personbiler som ble registrert i kommunen helelektriske. Dermed plasserer Jevnaker seg i...

Les mer i RingeriksAvisa