torsdag, 27 juni 2024 07:53

Flere velger norske fjell fremfor hetebølge i Europa

Skrevet av
Mange nordmenn velger å tilbringe sommerferien i den norske fjellheimen i år. Mange nordmenn velger å tilbringe sommerferien i den norske fjellheimen i år. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Den Norske Turistforening (DNT) melder om medlemsøkning ved inngangen til årets sommersesong, og stor interesse fra utenlandske turister.

– Aldri før har vi gått inn i sommeren med så mange medlemmer, og det er ekstra overraskende med økningen av turister fra Europa. Det er tydelig at folk planlegger norgesferie i år, og vi ønsker hver eneste en hjertelig velkommen til våre hytter og turer, sier generalsekretær i DNT, Dag Terje Klarp Solvang, i en pressemelding.

Foreningen opplyser at de ved inngangen til årets sommersesong teller over 300.000 medlemmer, en økning fra i fjor sommer. I tillegg ligger antall utenlandsmedlemmer 10 prosent høyere enn i fjor.

– Våre hytteverter og turinformasjoner melder om mange henvendelser fra europeiske turister som rømmer fra varmen og ønsker å nyte norske fjell og fjorder, sier Klarp Solvang.

Han opplyser videre at friluftsinteressen blant nordmenn ser ut til å ligge stabilt. Samtidig ser det ut til at mange i år velger norgesferie overfor en tur til utlandet.

– Sommerminner trenger ikke koste skjorta eller bli betalt i dyr euro. I friluftslivet finnes et tilbud som passer for alle slags folk og lommebøker, sier Klarp Solvang.

fjell3Foto: Frank Tverran

Andre saker å lese

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også…

21-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også

De gamle datarommene bør tilbake i skolen, ifølge kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap). Hun vil stramme inn på skjermbruk også for femte til tiende trinn.

Les mer i RingeriksAvisa

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

20-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

En familiekonflikt i Ringerike og Hallingdal tingrett endte med at en eiendom i Spania, verdt flere millioner kroner, må tilbakeføres til dødsboet. Retten slår fast at overføringen til to av...

Les mer i RingeriksAvisa

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

19-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

Både Fellesforbundet og Parat har brutt meklingen med NHO Reiseliv. Fra klokken 12 går 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen ut til streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa