tirsdag, 25 oktober 2016 22:27

Per Holck om Anna Colbjørnsdatter

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)
Per Holck Per Holck Foto: Frank Tverran

Visste du at Anna Colbjørnsdatter bare var 1,53 høy? Og at Jonas Ramus den siste tiden må ha vært blind på det høyre øyet?

Per Erling Holck er lege og professor i anatomi med biologisk antropologi og rettsantropologi som spesialfelt. Tirsdag var han på besøk hos Ringerike historielag og fortalte om de funnene han hadde gjort da han undersøkte levningene etter Anna Colbjørnsdatter og Jonas Ramus i 2002.

Det har vært en gjengs oppfatning at de to i krypten under Norderhov kirke var balsamert. Men det er de ikke. De har bare tørket inn nærmest som om de skulle ha blitt frysetørret.

Jonas Ramus var heller ingen høy mann; han målte 1,58. Holck hadde studert et samtidig maleri av Jonas Ramus og lagt merke til at det høyre øyet skjelet. På liket i krypten hadde også det samme øyet en kraftig forhøyning utover, noe som tydet på en svulst e.l.

Tvilen om kvinnen virkelig er Anna Colbjørnsdatter, eller om det kan være hennes barnebarn eller noen andre, er fortsatt til stede. Per Holck kunne ikke bekrefte at dette vikelig var Anna Colbjørnsdatter.

Du kan lese mer om dette på Ringerike historielags hjemmesider.

Sist redigert fredag, 26 juli 2019 14:13
Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Elg skutt på Frogner

11-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En elg ble torsdag morgen observert i morgenrushet på vestkanten i Oslo. Etter en stund ble elgen skutt og avlivet av Viltnemnda.

Les mer i RingeriksAvisa

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

10-06-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

Dagny har et ønske om å utfordre seg selv og gå ut av komfortsonen. Fredag slipper hun «Dancefloor Erotica» – et dansbart album hun beskriver som det morsomste og mest...

Les mer i RingeriksAvisa

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

10-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

I mai ble soppsykdommen rød marg oppdaget i norske jordbær. Likevel har forbrukerne liten grunn til bekymring, ifølge Gartnerhallen.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

09-06-2026 Nyheter Av Trond Schieldrop - avatar Av Trond Schieldrop

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

Det startet som en interesse og et lite verksted hjemme i garasjen. Nå leverer Øistein Røste spesialløsninger til norske industribedrifter.

Les mer i RingeriksAvisa