tirsdag, 05 mai 2020 12:40

Kirkene åpner igjen

Skrevet av
Hønefoss kirke Hønefoss kirke Illustrasjonsfoto: Frank Tverran

Fra søndag 10. mai kan norske kirker igjen gjennomføre gudstjenester, bryllup, dåp og begravelser etter at bransjestandarden for smittevern nå er klar.

Kirkene vil gradvis åpnes etter hvert som nødvendige smitteverntiltak er på plass i hver enkelt kirke.

Konstituert preses Atle Sommerfeldt er glad for at flere får delta på dåp, bryllup og begravelser, og at det igjen blir mulig å feire nattverd.

– Og det kan se lyst ut for høstens konfirmasjoner som planlegges gjennomført etter ferien. Det vet jeg mange gleder seg til, sier han.

Sommerfeldt opplyser at det kan bli nødvendig med flere konfirmasjonsgudstjenester enn vanlig for å overholde krav til antall og avstand.

Kirkene stengte 12. mars, for første gang siden middelalderen, på grunn av koronakrisen. Det har siden blitt holdt gudstjenester på nett, og dette tilbudet videreføres selv om det åpnes for mer ordinære gudstjenester.

Når kirkene åpner igjen, er det maks tillatt med 50 personer, og det må være minst 1 meters avstand mellom personer.

Andre saker å lese

Brann i seilbåt – mann og hund kom seg ut

06-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Nødetatene rykket ut til en brann i en seilbåt ved fergeleiet på Brekstad i Ørland i Trøndelag natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Folk vil ha empati fra mennesker, men KI-empati gjør det bedre på test

06-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Folk vil ha empati fra mennesker, men KI-empati gjør det bedre på test

Flere studier tyder på at ganske mange av oss er skeptiske til personlige råd fra KI-roboter. Samtidig viser blindtester at kunstig intelligens kan gi bra svar.

Les mer i RingeriksAvisa

Krematorium i evakuert etter røykutvikling

05-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fire personer ble onsdag tilsett av helsepersonell etter ukontrollert røykutvikling i en ovn på et krematorium i Stavanger. Alle framstår uskadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Prostituert kvinne siktet for sex med mindreårig – gutt anmeldt for sexkjøp

05-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prostituert kvinne siktet for sex med mindreårig – gutt anmeldt for sexkjøp

En kvinne i 50-årene er siktet for seksuell omgang med barn etter at hun skal ha solgt seksuelle tjenester til en tenåring under seksuell lavalder i Lillestrøm.

Les mer i RingeriksAvisa