mandag, 13 juli 2020 14:21

Svindel: Nesten 2 millioner bistandskroner tilbakebetales

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Svindel: Nesten 2 millioner bistandskroner tilbakebetales Illustrasjonsfoto: Alexas Fotos

Utenriksdepartementet og Norad fikk i andre kvartal tilbakebetalt 1.956.871 kroner i bistandspenger på grunn av økonomiske misligheter.

Tilbakebetalingene er fordelt mellom 14 forskjellige saker, opplyser Utenriksdepartementet.

Ytterligere 133.735 kroner er tilbakebetalt til prosjekter.

Godt over halvparten av summen, 1.113.317 kroner, er tilknyttet et prosjekt forvaltet av Atlas-alliansen og Norges Handikapforbund i Malawi. Pengene ble utbetalt til Norad etter «omfattende ulike misligheter hos lokal partner».

De andre 13 sakene omhandler blant annet svindel, underslag, overfakturering og prissamarbeid i land i Afrika og Asia, samt et tyveri av datautstyr i Colombia.

Det framkommer i oversikten, som er utarbeidet av Sentral kontrollenhet i UD. Enheten behandler saker som gjelder mistanke om brudd på gjeldende regelverk i utenrikstjenesten.

NTB

Andre saker å lese

Når en kaffekopp blir et juridisk mareritt

15-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når en kaffekopp blir et juridisk mareritt

Det er ikke hver dag en bruksendring fra klesbutikk til kafé utløser seks sider med juridisk alarmberedskap, historiske skjøter fra 1920, henvisning til lagmannsrettsdom og et tilsynelatende prinsipielt oppgjør med...

Les mer i RingeriksAvisa

Feil på tale- og mobildata

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Telenor har registrert en feil på mobil tale og mobildata. De jobber nå med kartlegging og feilsøk for å få en oversikt over omfang og kundekonsekvenser.

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

15-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

Lotto-trekningen forsvinner fra NRK, 40 år etter første sending.

Les mer i RingeriksAvisa

Alvorlig møteulykke på Rv 7 i Ringerike – én kritisk skadet

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En alvorlig trafikkulykke førte onsdag kveld til full stenging av Soknedalsveien/Rv 7 i Ringerike. To personbiler var involvert i det politiet beskriver som en møteulykke.

Les mer i RingeriksAvisa