mandag, 13 juli 2020 14:21

Svindel: Nesten 2 millioner bistandskroner tilbakebetales

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Svindel: Nesten 2 millioner bistandskroner tilbakebetales Illustrasjonsfoto: Alexas Fotos

Utenriksdepartementet og Norad fikk i andre kvartal tilbakebetalt 1.956.871 kroner i bistandspenger på grunn av økonomiske misligheter.

Tilbakebetalingene er fordelt mellom 14 forskjellige saker, opplyser Utenriksdepartementet.

Ytterligere 133.735 kroner er tilbakebetalt til prosjekter.

Godt over halvparten av summen, 1.113.317 kroner, er tilknyttet et prosjekt forvaltet av Atlas-alliansen og Norges Handikapforbund i Malawi. Pengene ble utbetalt til Norad etter «omfattende ulike misligheter hos lokal partner».

De andre 13 sakene omhandler blant annet svindel, underslag, overfakturering og prissamarbeid i land i Afrika og Asia, samt et tyveri av datautstyr i Colombia.

Det framkommer i oversikten, som er utarbeidet av Sentral kontrollenhet i UD. Enheten behandler saker som gjelder mistanke om brudd på gjeldende regelverk i utenrikstjenesten.

NTB

Andre saker å lese

Slik lærer du ti ganger så raskt

28-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Slik lærer du ti ganger så raskt

Hvorfor bruker noen måneder på å lære det andre mestrer på uker? Svaret handler sjelden om talent. Det handler om metode. Forskning på læring viser at hvordan du øver, betyr...

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 9 / 2026

28-02-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 9 / 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Naboene får utsikten tilbake

27-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Naboene får utsikten tilbake

Etter å ha hatt kunstverkets bakside som utsikt i lang tid, får endelig naboene til Fordtomta i Hønefoss utsikten mot Kvernbergsund tilbake.

Les mer i RingeriksAvisa

Buss kjørte ut av veien i Flå – 13 evakuert

26-02-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En utenlandsregistrert buss kjørte ut av veien i Flå i Hallingdal torsdag formiddag. 13 passasjerer måtte evakueres ut av vinduene på bussen.

Les mer i RingeriksAvisa