mandag, 13 juli 2020 14:21

Svindel: Nesten 2 millioner bistandskroner tilbakebetales

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Svindel: Nesten 2 millioner bistandskroner tilbakebetales Illustrasjonsfoto: Alexas Fotos

Utenriksdepartementet og Norad fikk i andre kvartal tilbakebetalt 1.956.871 kroner i bistandspenger på grunn av økonomiske misligheter.

Tilbakebetalingene er fordelt mellom 14 forskjellige saker, opplyser Utenriksdepartementet.

Ytterligere 133.735 kroner er tilbakebetalt til prosjekter.

Godt over halvparten av summen, 1.113.317 kroner, er tilknyttet et prosjekt forvaltet av Atlas-alliansen og Norges Handikapforbund i Malawi. Pengene ble utbetalt til Norad etter «omfattende ulike misligheter hos lokal partner».

De andre 13 sakene omhandler blant annet svindel, underslag, overfakturering og prissamarbeid i land i Afrika og Asia, samt et tyveri av datautstyr i Colombia.

Det framkommer i oversikten, som er utarbeidet av Sentral kontrollenhet i UD. Enheten behandler saker som gjelder mistanke om brudd på gjeldende regelverk i utenrikstjenesten.

NTB

Andre saker å lese

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa

Hundrevis av bensinstasjoner i Australia går tomme

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hundrevis av bensinstasjoner i Australia går tomme

Over 500 bensinstasjoner i Victoria og New South Wales har gått tomme for bensin eller diesel i kjølvannet av Iran-krigen, melder Sky News Australia.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye ukrainske droneangrep mot russiske olje- og gassanlegg

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye ukrainske droneangrep mot russiske olje- og gassanlegg

For andre natt på rad har Ukraina gjennomført et omfattende droneangrep mot Leningrad-regionen. Et av Russlands største oljeraffinerier skal ha blitt skadet.

Les mer i RingeriksAvisa