lørdag, 29 august 2020 08:30

Økokrim vil prioritere korona­svindel

Skrevet av
Økokrim-sjef Pål Lønseth skryter av samarbeidet med Nav og Skatteetaten. Økokrim-sjef Pål Lønseth skryter av samarbeidet med Nav og Skatteetaten. Arkivfoto: Lise Åserud / NTB scanpix

Økokrim prioriterer koronasvindel i samarbeid med Skatteetaten og Nav. Skatteetaten har til nå stanset utbetalinger på 1,3 milliarder kroner.

Siden mars har regjeringen utbetalt drøyt 5,4 milliarder kroner til bedrifter rammet av koronaviruset. De ansvarlige etatene for kompensasjonsordningene, Skatteetaten og Nav, har gått sammen med Økokrim for å hindre misbruk av ordningene, skriver Aftenposten.

I alt 17.000 søknader er stanset av Skatteetatens automatiske kontrollmekanisme. Omfanget er 1,3 milliarder kroner. De har i tillegg sendt ut 3.700 tilbakebetalingskrav på til sammen 189 millioner kroner.

Nav, som utbetaler lønnskompensasjon, har anmeldt 12 forhold for til sammen 20 millioner kroner. Metodene som brukes er å legge inn feilaktige opplysninger, som fiktive inntekter og identitet.

Økokrim-sjef Pål Lønseth forteller at svindelsaker knyttet til koronautbetalingene har høy prioritet.

– Vi tar inn saker med lavere bedratt verdi fordi vi ønsker å slå hardt ned på koronasvindlerne og vise at det er forbundet med betydelig oppdagelsesrisiko å bedra disse ordningene, sier han.

Lønseth skryter av samarbeidet med de to etatene. Skatteetaten har rundt 400 ansatte som er involvert i arbeidet med kompensasjonsordningen for næringslivet. Navs kontrollmiljø teller rundt 100 ansatte.

Andre saker å lese

Ny tiltale knyttes til Jonas-saken: – Utførte skadeverk og trusler på oppdrag fr…

01-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny tiltale knyttes til Jonas-saken: – Utførte skadeverk og trusler på oppdrag fra Kristoffer Ørpen Sundt

En mann i 30-årene fra Hønefoss er tiltalt for en rekke alvorlige forhold som inkluderer trusler, forfølgelse, skadeverk og bedrageri – flere av handlingene skal være utført på oppdrag fra...

Les mer i RingeriksAvisa

Spesialenheten starter etterforskning av Sørøst politidistrikt etter Jonas-drape…

30-06-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Spesialenheten starter etterforskning av Sørøst politidistrikt for håndtering av straffesaker som Jonas Aarseth Henriksen ble utsatt for, før han ble drept.

Les mer i RingeriksAvisa

Innbruddsalarm ved Nidarosdomen – politiet etterforsker

30-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Innbruddsalarm ved Nidarosdomen – politiet etterforsker

TRONDHEIM: Tidlig mandag morgen rykket politiet ut til Nidarosdomen etter at en innbruddsalarm ble utløst ved Besøkssenteret til den nasjonale helligdommen.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny lovhverdag fra 1. juli: Dette må du vite om sex, strøm, bolig og tannlege

30-06-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny lovhverdag fra 1. juli: Dette må du vite om sex, strøm, bolig og tannlege

Tirsdag trer en rekke nye lover og regler i kraft. Blant annet blir det billigere tannlege for flere unge og forbud mot hemmelige bud i boligmarkedet.

Les mer i RingeriksAvisa