torsdag, 24 september 2020 08:14

Mange voldtektssaker blir liggende i over en måned før de blir etterforsket

Skrevet av
Rundt halvparten av voldtektssakene blir liggende i fire uker eller mer før etterforskningen starter. Her er politihuset på Grønland i Oslo politidistrikt. Rundt halvparten av voldtektssakene blir liggende i fire uker eller mer før etterforskningen starter. Her er politihuset på Grønland i Oslo politidistrikt. Illustrasjonsfoto: Geir Olsen / NTB

Omtrent halvparten av voldtektssakene i de store politidistriktene blir liggende i over en måned før de blir etterforsket, viser en rapport.

I den nye undersøkelsen fra Riksadvokaten, som NRK omtaler, konkluderes det med at ting har blitt bedre, men at mange voldtektssaker likevel blir liggende.

I en oversikt fra statsadvokatene over antallet saker som har liggetid på fire uker eller mer, kommer det fram at dette gjelder 33 av 60 saker i Vestfold, Telemark og Buskerud. I Øst politidistrikt gjaldt det 40 av 82 saker, i Oslo gjaldt det 41 av 84 saker, i Trøndelag 27 av 57 saker, i Hordaland og Sogn og Fjordane 26 av 60 saker, mens det i Troms og Finnmark bare gjaldt 1 av 14 saker.

Hovedårsaken til at sakene blir liggende er som oftest at politiet får inn andre saker som haster mer, opplyser konstituert førstestatsadvokat Nina Prebe i Oslo til NRK.

Rapporten fra Riksadvokaten viser også at mange av sakene blir liggende fordi politiet får inn anmeldelsene lenge etter at voldtekten skal ha skjedd, og at sakene ikke lenger anses som tidskritiske.

Andre saker å lese

Bilfører fløyet til sykehus etter kollisjon på Sokna

24-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En bilfører vurderes som alvorlig skadet etter at en lastebil og en personbil kolliderte på Sokna i Ringerike onsdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp: Vold i fengsel må få konsekvenser

24-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Frp: Vold i fengsel må få konsekvenser

Vold fra innsatte i norske fengsler må få konsekvenser som tap av goder, isolasjon eller utsatt prøveløslatelse, mener lederen av justiskomiteen på Stortinget.

Les mer i RingeriksAvisa

Freia-eier krymper sjokoladene i Sverige

23-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Freia-eier krymper sjokoladene i Sverige

Freia-eier Mondelez har besluttet å krympe flere av sine sjokoladeprodukter i Sverige. Det samme gjelder ikke for sjokoladen i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspert advarer Støre mot å ta opp følsomme temaer med Trump: – Uklokt

23-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Ekspert advarer Støre mot å ta opp følsomme temaer med Trump: – Uklokt

    Det må smiskes litt. Og viktigst: Støre og Stoltenberg må være forsiktige med kritikk av Donald Trump og hans politikk, mener professor og USA-kjenner. – Det vil være veldig uklokt, sier...

Les mer i RingeriksAvisa