onsdag, 18 november 2020 07:51

Staten vil ha inntekter på ulovlig sexkjøp

Skrevet av
Finansdepartementet sier inntekter fra salg av seksuelle tjenester ikke er fritatt eller unntatt fra skatte- eller avgiftsplikt. Finansdepartementet sier inntekter fra salg av seksuelle tjenester ikke er fritatt eller unntatt fra skatte- eller avgiftsplikt. Foto: Robert Schlesinger / NTB

Skatteklagenemnda mener prostitusjon må anses som skattefritt. Finansdepartementet er ikke enige og sier salg av seksuelle tjenester er skattepliktige.

– Finansdepartementet har i en prinsipputtalelse lagt til grunn at inntekter/omsetning fra salg av seksuelle tjenester, ikke er fritatt eller unntatt fra skatte- eller avgiftsplikt, sier fungerende direktør for juridisk avdeling i Skatteetaten, Kari Alice Frønsdal til Finansavisen.

Men Skatteklagenemnda er uenig: I februar omtalte Finansavisen en prostituert som nektet å betale skatt. Myndighetene antok at 660.000 kroner på ulike kontoer stammet fra rengjøring, men kvinnen sa hun hadde solgt sex, og at hun derfor ikke skulle betale skatt. Dette ga Skatteklagenemnda kvinnen medhold i, fordi det foreligger «en lang og relativt fast praksis for at reglene ikke håndheves».

Kvinnens advokat, René Ibsen, mener at det blir vanskelig for Skatteetaten å hente inn skatt og moms.

– Flere prostituerte har lurt på om de kan registrere seg som næringsdrivende, men det har de ikke fått lov til. De kan heller ikke ha regnskapsfører, for da blir det hallikvirksomhet, sier Ibsen.

Verken Finansdepartementet eller Skatteetaten ønsker ifølge Finansavisen å kommentere saken.

Andre saker å lese

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

13-06-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nå fjernes Trump-navnet fra Kennedy Center

Arbeidet er i gang med å fjerne Trump-navnet fra det ikoniske kulturhuset Kennedy Center i Washington.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

13-06-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - storsalg på over 22 millioner

Den siste uka har det vært flere betydelige eiendomstransaksjoner i Ringerike. Størst av alle er salget av Knestanggata 7 til nær 23 millioner kroner. Også næringseiendom og nyoppførte boliger på...

Les mer i RingeriksAvisa

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

13-06-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gamle Ullerål skole er lagt ut for salg

Et stykke skolehistorie på Ullerål kan nå få nye eiere. Ringerike kommune selger den gamle skoleeiendommen i Sagaveien 32.

Les mer i RingeriksAvisa

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

12-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eldrekraften: SSB venter flere eldre enn unge innen 2032

Eldre vil prege Norge fremover. I 2032 er det flere eldre enn unge i Norge, og etter 2046 er det bare innvandring som holder befolkningsveksten i gang, ifølge SSB.

Les mer i RingeriksAvisa