lørdag, 09 januar 2021 09:31

Snø og kulde skaper vansker i Spania

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Snø og kulde skaper store problemer for biler, tog, skip og fly i Spania, og Madrids ordfører kaller det den verste stormen på 80 år.

Snøen begynte å falle torsdag, og fredag ettermiddag rådet det delvis kaos på 400 av landets hovedveier, ifølge myndighetene.

Madrids parker ble stengt, og folk ble bedt om å holde seg hjemme. Alle avganger og ankomster ved Madrids internasjonale flyplass ble stanset fredag kveld, mens mannskaper jobbet på spreng for å holde rullebanene fri for snø og is.

Jernbaneforbindelsen mellom hovedstaden og de østlige delene av landet ble også stanset og trafikken blir tidligst gjenopptatt midt på dagen lørdag.

Kanariøyene opplever kraftig regn, vind og store bølger, og natt til lørdag måtte 65 personer reddes fra en ferje som gikk på grunn da den forsøkte å legge til kai på Gran Canaria. Redningsoperasjonen tok hele 14 timer, men alle slapp uskadd fra dramaet.

I Toledo sør for Madrid er hæren satt inn for rydde veiene, og biler uten vinterdekk eller kjettinger nektes å kjøre.

Ifølge Spanias meteorologiske institutt (AEMET) er det ventet opptil 20 centimeter snø i store deler av landet, og i høyereliggende områder kan det komme opptil en halv meter snø i løpet av helgen.

Andre saker å lese

Elg skutt på Frogner

11-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En elg ble torsdag morgen observert i morgenrushet på vestkanten i Oslo. Etter en stund ble elgen skutt og avlivet av Viltnemnda.

Les mer i RingeriksAvisa

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

10-06-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

Dagny har et ønske om å utfordre seg selv og gå ut av komfortsonen. Fredag slipper hun «Dancefloor Erotica» – et dansbart album hun beskriver som det morsomste og mest...

Les mer i RingeriksAvisa

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

10-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

I mai ble soppsykdommen rød marg oppdaget i norske jordbær. Likevel har forbrukerne liten grunn til bekymring, ifølge Gartnerhallen.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

09-06-2026 Nyheter Av Trond Schieldrop - avatar Av Trond Schieldrop

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

Det startet som en interesse og et lite verksted hjemme i garasjen. Nå leverer Øistein Røste spesialløsninger til norske industribedrifter.

Les mer i RingeriksAvisa