tirsdag, 02 februar 2021 15:54

Ut med lensmannen etter 900 år – nå kommer politiavdelingslederen

Skrevet av
Ut med lensmannen etter 900 år – nå kommer politiavdelingslederen Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Den lett antikverte tittelen lensmann forsvinner – trolig til fordel for den kjønnsnøytrale politiavdelingsleder.

Sysselmannen på Svalbard er for lengst omdøpt til sysselmester – i tråd med Stortingets vedtak fra 2019 om å innføre kjønnsnøytrale yrkestitler i alle statlige virksomheter. Nå har turen kommet til lensmannen, som har hatt sin tittel i rundt 900 år, ifølge Politiforum.

Politidirektoratet (POD) tar til orde for politiavdelingsleder. Forslaget ble oversendt Justis- og beredskapsdepartementet fredag forrige uke.

– Arbeidet med å finne nytt navn har ikke vært enkelt, og det knytter seg mange følelser til en tittel som har eksistert i cirka 900 år. I tillegg til å finne et godt navn på en gammel og historisk tittel, må navnet også i størst mulig grad gjenspeile nåværende funksjon og organisatoriske plassering, direktoratet i en epost til Politiforum.

– Det vil senere bli en prosess for å finne ut hvilken funksjonstittel de ulike lensmennene skal bruke, og hvilken betydning dette får for benevnelsen av lensmannskontor og lensmannsdistrikt, sier POD.

Andre saker å lese

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

11-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

Charlie Kirk, som ble skutt og drept på et amerikansk universitet onsdag, var en veltalende talsperson for en yngre generasjon i Trumps ytre høyre-fløy i Det republikanske partiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

10-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

Erna Solberg har hovedansvaret for valgnederlaget, sier investor og tidligere Høyre-velger Anders Onarheim. Han vil at Ola Svenneby skal ta over stafettpinnen.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa