torsdag, 08 april 2021 08:04

Glad for at kulturlivet blir prioritert

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Kultur- og likestillingsminister Abid Raja er godt fornøyd med at kultur blir prioritert i regjeringens gjenåpningsplan. Kultur- og likestillingsminister Abid Raja er godt fornøyd med at kultur blir prioritert i regjeringens gjenåpningsplan. Foto: Ørn E. Borgen / NTB

Kulturminister Abid Q. Raja (V) gleder seg over at kulturlivet blir prioritert i regjeringens gjenåpningsplan.

Da statsminister Erna Solberg (H) onsdag la fram regjeringens plan for gjenåpning av landet, var kulturfeltet blant punktene som var prioritert.

– Når det gjelder rammer for festivaler, konserter og andre arrangementer gjennom sommeren, vil regjeringen komme tilbake til dette tidlig i mai, sa statsministeren.

– Dette er hele regjeringens plan, men med kulturministerøyne er jeg glad for at kultur er prioritert og nevnt allerede fra og med trinn én. Kulturlivet fikk gledelig stor plass i statsministerens tale, sier Raja til VG.

Regjeringen legger opp til en kontrollert gjenåpning av Norge i fire trinn, men ønsker ikke gi noen dato for når gjenåpningen kan starte.

Men i trinn én heter det ar det kan tillates inntil 100 personer på arrangementer innendørs, som kultur- og idrettsarrangementer, konferanser og gudstjenester, der alle sitter på faste tilviste plasser.

Der står det også at det kan tillates inntil 200 personer på arrangementer utendørs, men 200 personer ganger tre kohorter hvis publikum sitter i faste tilviste plasser.

NTB

Andre saker å lese

E6 stengt ved Sel i Gudbrandsdalen på grunn av steinskred

19-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Et steinskred gjør at E6 er stengt ved Rosten nord for Sel i Gudbrandsdalen. Veien blir stengt til torsdag, og omkjøring er via Østerdalen.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljeprisen bikker 110 dollar etter angrep mot gassanlegg i Iran og Qatar

18-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Oljeprisen bikker 110 dollar etter angrep mot gassanlegg i Iran og Qatar

Oljeprisen steg onsdag kveld til over 110 dollar fatet etter et angrep mot et av verdens største gassfelt i Persiabukta. Iran svarte med motangrep i Qatar.

Les mer i RingeriksAvisa

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

18-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

Påtalemyndigheten mener Marius Borg Høiby er skyldig i voldtekter, vold og krenkelser og bør dømmes til sju år og sju måneders fengsel.

Les mer i RingeriksAvisa

Røyse-elever blant de beste i Buskerud – fikk pris for stort engasjement

18-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Røyse-elever blant de beste i Buskerud – fikk pris for stort engasjement

Elevene ved Røyse skole i Hole kommune kan smykke seg med en plass helt i toppen i Buskerud. Sammen med Darbu skole er Røyse blant skolene som har vist størst...

Les mer i RingeriksAvisa