fredag, 11 juni 2021 15:05

Nordmenn drikker stadig mer sukkerfri brus

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Nordmenn drikker stadig mer sukkerfri brus Illustrasjonsfoto: Frank Tverran

Det drikkes stadig mer sukkerfri brus her til lands. Andelen sukkerfri brus på det norske markedet er så langt i år på hele 65,7 prosent.

– Norske brusprodusenter er stolte over å sette verdensrekord i sukkerfriandel. Dette er jubeltall for folkehelsen, sier direktør Erlend Vagnild Fuglum i Bryggeri- og drikkevareforeningen i en pressemelding.

I 2015 var andelen 43 prosent, mens den i fjor var oppe i 60 prosent. Når man bikket mai måned var altså tallet oppe i 65,7 prosent.

Foreningen har jobbet målrettet i flere år med en rekke tiltak for å forsøke å redusere sukkerforbruket i Norge. Blant annet har det blitt gitt høy prioritet at de sukkerfrie alternativene skal smake godt og ikke oppleves som et dårligere alternativ.

Helsedirektoratet fastslo i fjorårets rapport Utviklingen i norsk kosthold at nordmenns sukkerforbruk har gått ned fra 43 til 24 kilo per person de siste tjue årene.

NTB

Andre saker å lese

Oslos nye skoledirektør mener skjerm har en naturlig plass i skolen

25-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Oslos nye skoledirektør mener skjerm har en naturlig plass i skolen

Allerede før tiltredelse sier Oslos ferske nye utdanningsdirektør seg uenig med utdanningsminister Kari Nessa Nordtun om digitalisering i skolen.

Les mer i RingeriksAvisa

Russebil i elva på Hadeland – fører siktet

25-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En kvinnelig russ er siktet etter å ha kjørt en russebil i påvirket tilstand og uten førerkort da den havnet i en elv i Lunner. Ingen ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hafslund nekter å følge Trumps pålegg mot mangfold

25-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Hafslund nekter å følge Trumps pålegg mot mangfold

Hafslund Celsio leverer fjernvarme til USAs ambassade i Oslo, men nekter å erklære at selskapet ikke vil arbeide for mangfold, likestilling og inkludering.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann i Tromsø anmeldes for sexkjøp

24-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 20-årene kan forvente seg bøter etter at han ble avslørt i å kjøpe seksuelle tjenester i Tromsø.

Les mer i RingeriksAvisa