torsdag, 16 september 2021 14:05

Forsvaret viste fram ny måte å transportere pasienter med risikosmitte på

Forsvarets sanitet har kjøpt inn fire EpiShuttle smittekuvøser for transport av pasienter med risikosmitte, for eksempel covid-19. Forsvarets sanitet har kjøpt inn fire EpiShuttle smittekuvøser for transport av pasienter med risikosmitte, for eksempel covid-19. Foto: Torstein Bøe / NTB

Smittevernkuvøsen EpiShuttle skal nå tas i bruk av Forsvaret for å transportere pasienter som har sykdommer med høy smitterisiko.

forsvaret02

Epishuttle er en transportkuvøse som skal beskytte miljøet mot en smittet pasient, eller beskytte en sårbar pasient mot et forurenset miljø. Underveis kan helsepersonell utføre kritisk behandling uten å risikere smitte.

Torsdag trente Luftevakueringsgruppen i Forsvaret på transport om bord i Hercules C-130J-fly. Fire «pasienter» med risikosmitte ble tatt med i kuvøsen.

Kuvøsen er utviklet i Norge. Ideen til Epishuttle ble unnfanget etter at en Ebola-smittet pasient ble transportert tilbake til Norge i 2014.

I kjølvannet av koronapandemien har etterspørselen etter smittevernkuvøsen økt kraftig.

forsvaret03

forsvaret04

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa