tirsdag, 05 oktober 2021 14:00

Gikk med overskudd på 70 millioner i koronaåret

Skrevet av
Hønefoss kirke Hønefoss kirke Foto: Frank Tverran

Den norske kirke gikk med 70 millioner kroner i overskudd 2020, en økning fra 17 millioner kroner året før. Koronapandemien trekkes fram som årsak.

Den norske kirke hadde i fjor egentlig budsjettert med et underskudd på 19 millioner, skriver Dagen.

«Avvikene mellom budsjett og regnskap er i all hovedsak knyttet til direkte og indirekte konsekvenser av koronaepidemien», heter det i sakspapirene som er presentert for Kirkerådet.

Blant annet har lønns- og personalkostnadene gått ned fra 1,42 milliarder til 1,36 milliarder fra 2019. Kirkerådsdirektør Ingrid Vad Nilsen sier pensjonsutgiftene varierer veldig, noe som gjør det vanskelig å budsjettere disse.

I tillegg peker hun på koronareglene, som har gitt færre fysiske møtepunkter for kirkelig ansatte og svært lite reisevirksomhet.

– Vi tok heller ikke inn vikarer, noe som vanligvis er en stor utgiftspost, sier Vad Nilsen til Dagen.

Inntektene til Den norske kirke kommer i all hovedsak fra statlige tilskudd. De siste fire årene har Kirken gått med 183 millioner kroner i samlet overskudd.

Sist redigert tirsdag, 05 oktober 2021 14:03

Andre saker å lese

Brann – Hønefoss 2-0 (0-0)

14-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mål: 1-0 Brenna Lovera (72), 2-0 Lovera (76).

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

13-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

12-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

22 år gamle Tyler Robinson er pågrepet for drapet på Charlie Kirk, opplyste Utah-guvernør Spencer J. Cox på en pressekonferanse fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa